facebook

Social Icons

twitterfacebookgoogle plusrss feedemail

czwartek, 13 września 2012

Internet wykopał rów międzypokoleniowy i każdy biznes na tym traci!

dlaczego doszło w Polsce
do wykluczenia Internetowego
na tak dużą skalę?
Przez ostatnie 10 lat Internet w Polsce rozwija się w szalonym tempie, a od 20 lat technika komputerowa z roku na rok obejmuje w coraz szerszym zakresie kolejne dziedziny działalności człowieka.

Niestety, ale ten rozwój ma skutki uboczne, które będą coraz bardziej dolegliwe dla znacznej części społeczeństwa. Komputery i Internet wykopały rów, który dla dużej części starszego społeczeństwa jest nie do przejścia. Rozwój techniki komputerowej z punktu widzenia socjologicznego przebiegał chaotycznie, a część społeczeństwa w ogóle nie zaprzątała sobie swoich myśli komputerami. Pociąg odjechał i pozostali sami na pustym peronie. Państwo polskie, aż do dzisiaj nic, albo niewiele robi, aby ten stan zmienić.

Z faktami trudno polemizować. Gdy wejdziemy do banku, to wśród interesantów przeważają ludzie starsi. Na poczcie przy okienku, w którym można zapłacić rachunki to samo. Oczywiście, że ci ludzi przyzwyczaili się do załatwiania swoich spraw właśnie w ten sposób, a nawyki trudno zmienić. Niemniej coraz więcej procedur urzędowych będzie wykonywana wyłącznie poprzez Internet. Nie będzie już żadnego okienka, ani pani, która udzieli informacji. Inteligo, czy mBank to banki internetowe. Praktycznie wszystko załatwia się poprzez formularze, a dodzwonienie się do konsultanta też wymaga wykonania szeregu wyborów w telefonie, które wzorowane są na technice komputerowej. W Holandii już w zeszłym roku zlikwidowano ostatni urząd pocztowy. Pewnie i w Polsce za jakiś czas będzie tak samo. Nadawanie przesyłek i ich odbiór będzie wymagał w sumie nie tak małej wiedzy z zakresu obsługi komputera i serfowania po Internecie. Smartfony, automaty biletowe to też komputery sterowane przez systemy operacyjne.

Internet nie jest wyłącznie domeną ludzi młodych. Jednak wśród osób poniżej 15 roku życia raczej trudno znaleźć osobę, która nie posiada podstawowej wiedzy z zakresu obsługi komputera i Internetu.  Posiadam kilka stron na facebooku na których dostępna jest statystyka na temat wieku osób, które kliknęły na "Lubie To". Osoby w wieku powyżej 45 lat stanowią średnio 15 %.

Obraz nie jest zupełnie czarno-biały. Spora część starszych osób posługuje się komputerem o wiele sprawniej, od wielu młodych osób. Internet i informatyka nie powstały przecież 2 czy 5 lat temu. Całe podwaliny informatyki patrząc z dzisiejszej perspektywy to dzieło ludzi starszych. Bjarne Stroustrup, jeden z twórców języka programowania C++ ma dzisiaj 62 lata. Wspomniałem właśnie o nim, ponieważ wszechobecny Windows został napisany głównie w C++.

Państwo polskie powinno jak najszybciej wdrożyć programy z zakresu walki z wykluczeniem informatycznym. Jest wiek na naukę i wiek czerpania z tej nauki. Nie jest dla nikogo tajemnicą, że wraz z wiekiem przyswajanie wiedzy przychodzi coraz trudniej. W przypadku informatyki mamy do czynienia z jeszcze jednym problemem. Internet nie jest podobny do niczego z przeszłości. Poprawa sytuacji będzie miała wpływ na większą efektywność wielu przedsięwzięć biznesowych w Polsce.

1 komentarze:

  1. Nie do końca się zgodzę. Z wdrażanego z powodzeniem Uniwersytetu Trzeciego Wieku korzysta coraz więcej osób. Ludziom w wieku 30+ do szczęścia absolutnie wystarcza obsługa skrzynki mailowej czy sprawdzanie stanu konta w banku. Nie każdy musi być programistą.

    OdpowiedzUsuń

zapraszam do komentowania i wyrażania własnych opinii