Ja! biznesmenem? |
Ponieważ od lat prowadzę niedużą działalność gospodarczą i jeszcze daję radę, to z perspektywy wielu lat mogą coś na ten temat napisać. Rozumiem jednak, że pytający miał bardziej na myśli to, czy warto spróbować własnych sił i założyć działalność gospodarczą.
Moja odpowiedź jest twierdząca, ale jednocześnie warunkowa. Uważam, że każdy powinien na samym początku swojej drogi zawodowej spróbować własnych sił w biznesie. Gdy człowiek jest młody, to po pierwsze niewiele to kosztuje. Straty w przypadku niepowodzenia można przełknąć. Jest się bardziej mobilnym i skorym do podejmowania szybkich decyzji. Łatwo też ze swoim biznesem skończyć z dnia na dzień, gdy stwierdzimy, że nie jest to zajęcie o którym marzyliśmy.
Jest jeden powód dla którego warto spróbować!
Nikt tak naprawdę nie wie, czy ma praktyczne zdolności do biznesu, dopóki tego nie sprawdzi w praktyce. Jeżeli posiadamy takie zdolności, to przekonamy się o tym bardzo szybko i biznes wciągnie nas już na zawsze. Czy człowiek, który nie ma takich zdolności może z powodzeniem prowadzić biznes? Odpowiedź może być zaskakująca, ale oczywiście, że tak. Jest takie powiedzenie: chcieć to móc. Sprawdza się w wielu przypadkach w biznesie i w życiu. Jest jednak potrzebna pewna umiejętność, bez której nie damy rady prowadzić biznesu. Musimy posiadać użyteczne dla biznesu kwalifikacje. Po prostu musimy się na czymś znać! Słabe kwalifikacje to równia pochyła w biznesie. Większość ludzi młodych uważa, że nie ma doświadczenia zawodowego, więc nie ma i wystarczających kwalifikacji. To tylko do pewnego stopnia jest słuszna teza. Jeżeli chcemy odnieść sukces w biznesie i mamy talent do biznesu, to niezbędne kwalifikacje zdobędziemy szybciej, niż nam się wydaje.
Są jeszcze dwa aspekty rozpoczynania drogi w biznesie.
Pierwszy to pieniądze na start. To wbrew pozorom nie jest wielki problem. Ilość instytucji wspomagających nowych biznesmenów jest bardzo duża. Poza tym będzie to pierwszy sprawdzian, który pokaże, czy własny biznes do zajęcie dla nas optymalne.
Drugi to wybór konkretnego biznesu, który zamierzamy prowadzić. Bardzo często są to przypadkowe wybory ... ale zwykle dobre wybory. Utarło się w powszechnej opinii przekonanie, że najlepiej udają się biznesy, które są kontynuacją osobistych zainteresowań. Nie podzielam tej opinii. Warto natomiast szukać niszy i od tego zacząć. Dobrze też jest dywersyfikować pola zainteresowań w biznesie. Może nadejść czas, że jeden biznes wyczerpie swój potencjał i pozostanie ten drugi.
Dla tych, którzy założyli własną działalność gospodarczą i przy niej wytrwali pozostaje zwykle ciężka praca za bardziej lub mnie satysfakcjonujące dochody.
Minusy własnej działalności biznesowej:
- niestabilność dochodów (zwykle im mniejsza firma, tym te wahania większe),
- musisz płacić opłaty obowiązkowe (np ZUS) i ponosić inne koszty (np wynajem lokalu) i nikogo nie interesuje skąd weźmiesz na to pieniądze (może być problem, gdy np. przeinwestujemy),
- banki niechętnie udzielają kredytów w przypadku firm o krótkiej historii,
- walka konkurencyjna (gdy wejdziesz komuś w drogę to ... ),
- w przypadku tzw działalności gospodarczej o emeryturze możesz zapomnieć,
- w przypadku działalności prowadzonej za pośrednictwem Internetu, po pewnym czasie nie odróżnia się dnia od nocy, a soboty od poniedziałku (uproszczenie, ale wiadomo, o co chodzi),
- stosunkowo duża samodzielność w podejmowaniu decyzji,
- brak szefów ze swoimi humorami,
- to ty zwalniasz. Ciebie może zwolnić tylko "rynek"
- nie występuje sytuacja stresowa typu "będą zwalniać" (dla wielu osób to jest horror).
- jest się panem własnego czasu ... przynajmniej ma się takie przekonanie, a to też duży plus,
- gdy biznes rozwija się, to przechodzimy na coraz wyższy stopień ... we wszystkim
Czy w takim razie warto zostać biznesmenem? Warto, ale należy pamiętać, że niewielu nimi zostaje. Większość poprzestaje na działalności gospodarczej o niewielkich rozmiarach i w takich przypadkach nie można już ich nazwać biznesmenami.
Wszędzie ogólniki... Nie jest łatwo zacząć...
OdpowiedzUsuńOgólniki? ... nie ma gotowej recepty na sukces, bo wszyscy byliby biznesmenami. Warto jednak znać i te ogólniki. Jak ktoś zna szczególiki to niech się nimi podzieli.
OdpowiedzUsuń