facebook

Social Icons

twitterfacebookgoogle plusrss feedemail

wtorek, 11 października 2011

Dlaczego bank nie udziela kredytu każdemu inwestorowi ?

Najkrótsza odpowiedź brzmi:
Bank to też inwestor i nie opłaca się bankowi inwestować w każdy biznes. Dla banku najważniejszym elementem jest dochód jaki bank uzyska na udzieleniu kredytu i prawdopodobieństwo, że raty kredytu zostaną zwrócone w terminie oraz to, że inwestor zapłaci ustalone w umowie kredytowej odsetki. Taka sytuacja ma oczywiście implikacje dla sposobu w jaki bank udziela kredytu. Bank udziela w pierwszej kolejności kredytu tym, którzy w jego ocenie spłacą kredyt bez problemu czyli mają wystarczającą  zdolność kredytową.
Niestety większość banków udzieli kredytu inwestycyjnego, jeżeli w jego ocenie zabezpieczenie kredytu jest wartościowe i pewne. Jeżeli nie przedstawimy wiarygodnego w ocenie banku zabezpieczenia spłaty kredytu, to nawet najlepszy biznes plan nie pomoże nam w banku.

Z kredytem inwestycyjnym jest ten problem, że inwestor musi dysponować określonymi środkami, aby rozpocząć realizację inwestycji. Nie może to być mniejsza kwota, ale dokładnie kwota, która wynika z biznes planu. Głównym dokumentem, który będzie podlegał ocenie banku są dokumenty finansowe firmy. To jest najważniejsze źródło na podstawie którego bank może prognozować, co będzie z firmą w przyszłości. W dalszej kolejności analizowane są zabezpieczenia (w tym przyszła inwestycja) i biznes plan.

Można co prawda polepszyć swoją zdolność kredytową, ale te najprostsze sposoby są dobre w przypadku osób indywidualnych i kredytów hipotecznych na mieszkanie. Zdolność kredytową możemy zwiększyć poprzez:
 • wydłużenie okresu spłaty (ale w przypadku inwestycji to nie jest dobry pomysł), 
 • znalezienie wspólnika lub wspólników dla realizacji inwestycji,
 • wybranie najkorzystniejszego zdaniem inwestora (o ile taka opcja jest możliwa) zabezpieczenia kredytu inwestycyjnego. Takim zabezpieczeniem może być  hipoteka na nieruchomości, zastaw na  urządzeniach, środki trwałe, gwarancje bankowe, weksle czy znalezienie poręczyciela np Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego (EFI) (Ramowy Program Wspólnoty Europejskiej na rzecz Konkurencyjności i Innowacji),
 • wybór bardziej korzystnej metody spłaty kredytu, o ile bank taką możliwość oferuje.
Gdy dysponujemy świetnym pomysłem, a bank odmawia kredytowania inwestycji, to niestety musimy "podzielić się naszą inwestycją" z inwestorem zewnętrznym, który za finansowanie zażąda udziału w naszym biznesie. Jeżeli to żądanie będzie na poziomie powyżej 50 %, to w większości przypadków, gdy biznes sprawdzi się, będzie to równoznaczne z tym, że inwestor zewnętrzny podziękuje nam na współpracę ... nie zawsze, ale ryzyko istnieje.

W tym miejscu chciałem zatrzymać się przy sposobie, w jaki banki udzielają kredytu inwestorom o mocnej pozycji rynkowej. Spotkałem się kiedyś z taką sytuacją, gdy pracowałem w dużej państwowej firmie. Firma nie miała żadnych kłopotów z płynnością, więc banki jeden po drugim proponowały kredyty inwestycyjne ... i nie warunkowały to biznes planem... w ogóle żaden bank nie interesował się tym na co inwestor wyda środki finansowe pochodzące z kredytu.

Jeżeli dysponujemy tylko dobrym pomysłem, to nie możemy liczyć na kredyt bankowy. W każdym razie nie znam przypadku, aby bank przyznał kredyt inwestycyjny tylko na podstawie wysokiej oceny biznes planu.

7 komentarze:

 1. Coraz więcej firm ma problem z dostaniem kredytu - banki po prostu boją się i mają coraz to więcej zasad, które należy spełnić, by taki kredyt dostać.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawy artykuł. Banki rządzą się swoimi prawami i tak jak napisałeś - bank to też czyjś biznes.

  OdpowiedzUsuń
 3. Banki zawsze rządziły się swoimi prawami i to nie tylko w przypadku firm, ale również w przypadku indywidualnych osób. Doczekały jednak czasów w których nie są sami na rynku finansowym i dzięki temu że tak dużo wniosków o kredyty zaczęli odrzucać powstała im potężna konkurencja w postaci instytucji pozabankowych. A koszty pożyczek oferowane przez tego typu instytucje co raz bardziej zbliżają się do tych bankowych.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jeśli chodzi o kredyty, to najlepsza moim zdaniem są pożyczki przez internet. Poczytajcie sobie troszkę na ten temat, naprawdę można sporo zaoszczędzić.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dzięki wielkie za świetne wyjaśnienie! Oczywiście jest to logiczne, że bank udzieli kredytu tylko temu inwestorowi, który ma dobre zabezpieczenie i szanse na sukces, bo przecież bank musi zarobić na nim pieniądze i przede wszystkim odzyskać to, co już pożyczył. Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Z bankami od tego roku jest problem jeśli chodzi o kredyt dla firm, pożyczki pozabankowe im depczą po piętach, rząd ich też męczy ustawami, a ich zyski maleją.

  OdpowiedzUsuń
 7. Też miałam problem z kredytem, który potrzebowałam do otworzenia magazyny dla mojego sklepu internetowego (z tą firmą http://nedcon.pl/). Ale pomógł mi mój doradca finansowy i później poszło już jak z płatka.

  OdpowiedzUsuń

zapraszam do komentowania i wyrażania własnych opinii

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...