facebook

Social Icons

twitterfacebookgoogle plusrss feedemail

czwartek, 27 grudnia 2012

Biznes Plan i jego wpływ na sukces?

Dla każdego, kto spróbował swojej drogi w biznesie jest rzeczą oczywistą, że bez biznes planu nie można rozpocząć żadnej działalności na konkurencyjnym rynku. Nie ma znaczenia branża czy też doświadczenie inwestora. Zawsze opracowujemy biznes plany, bo to jest niezbędne do podjęcia decyzji o wydatkowaniu własnych, czy też pożyczonych środków finansowych na nową działalność, czy też rozszerzenie obecnie prowadzonego biznesu. 

Wiele osób, które to przeczyta, zapewne powie, że nie opracowało biznes planu, a rozpoczęło działalność i nawet odniosło w niej sukces. Czy, aby na pewno tak było? Ot tak, ktoś na przykład kupił przypadkowe maszyny i otworzył firmę? Bez zastanowienia się co będzie dalej? Oczywiście tak nigdy się nie dzieje. 

Wiele osób utożsamia biznes plan z obszernym opracowaniem, pełnym tabel, analiz i wyliczeń. W rzeczywistości tak nie jest. Wiele biznes planów to po prostu kilka kartek papieru na których dokonujemy własnych wyliczeń. Niejednokrotnie są to bardzo amatorskie wyliczenia, ale zawsze niosą za sobą ładunek naszej wiedzy o danym biznesie. 

Biznes Plan
Biznes Plan i jego wpływ na sukces?
Często musimy opracować profesjonalny biznes plan, bo taki jest wymóg banku, czy też współinwestora. Czy takie opracowanie komuś zaszkodziło? Wątpię. Co najwyżej inwestor z niego nie korzystał, ale powód takiego stanu rzeczy zwykle jest ten sam. Wielu inwestorów, szczególnie tych małych, nie posiada wystarczającej wiedzy z zakresu rachunkowości, marketingu, czy finansów, aby biznes plan odpowiednio zinterpretować i potem z pożytkiem wykorzystać w swoim biznesie. To też jest główny powód dlaczego większość inwestorów opracowuje swoje biznes plany w postaci luźnych notatek. Jednak każdy biznes plan, już przez sam fakt, że ma wpływ na podjęcie decyzji inwestycyjnej ma duże znaczenie dla przedsięwzięcia inwestycyjnego.

Czy w takim razie biznes plan ma wpływ na sukces w biznesie? Odpowiedź na to pytanie nie jest już tak jednoznaczna. 

Jeżeli biznes plan opiera się na wiedzy czyli rzetelnych danych i prognozach, które mają szanse sprawdzić się w przyszłości, to oczywiście taki biznes plan ma wielki wpływ na późniejszy sukces w biznesie. Jeżeli jednak biznes plan jest zbiorem naszych życzeń, to takie opracowanie jest bezużyteczne, a powodzenie w biznesie będzie wynikiem przypadku. Ponieważ sukces w biznesie rzadko jest wynikiem zbiegu okoliczności, wiec na sukces z takim biznes planem nie liczmy.

7 komentarze:

  1. Uważam, że dobry biznes plan jest niezbędny przy zakładaniu firmy. Nie tylko w kontekście składania wniosków o różne dotacje, ale także uporządkowanie sobie wszystkich celów. Ciekawy artykuł:) W kontekście własnej firmy przydatne informacje możecie znaleźć także tutaj https://www.ifirma.pl/ceidg/wa/Poradnik/coToJestJednoosobowaDG

    OdpowiedzUsuń
  2. Też zgadzam się w 100% z tym artykułem. Poza tym biznes plan jest także bardzo potrzebny, żeby uzyskać jakieś dotacje albo kredyty. Ja właśnie w banku starałam się o pomoc i musiałam go przedstawiać. Ale wszystko się udało i teraz mam fundusze, żeby kupić niezbędny sprzęt do mojego sklepu, np. kasę fiskalną tutaj intermarket.com.pl

    OdpowiedzUsuń
  3. Przy zakładaniu lub prowadzeniu firmy dużym profesjonalizmem wykazali się w moich oczach doradcy z blueoak, rozwiali moje wszystkie wątpliwości i udzielali rzetelnych informacji, które pomogły przy prowadzeniu firmy

    OdpowiedzUsuń
  4. Oczywiście plan na biznes jest istotny i na pewno trzeba w nim uwzględnić wdrożenie oprogramowania które ułatwi komunikację z klientem czy kampanie reklamowe. Można takie znaleźć na stronie https://craftware.pl/

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeżeli chodzi o rozwiązania it dla biznesu, to warto tu wspomnieć o systemach ERP https://www.connecto.pl/cennik-xl/. Takie narzędzia stają się obecnie co raz bardziej popularne i używa się ich niemal w każdej branży. Głównym zadaniem systemu ERP jest wspomaganie zarządzania oraz integracja działania poszczególnych działów w przedsiębiorstwie.

      Usuń
  5. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń

zapraszam do komentowania i wyrażania własnych opinii