facebook

Social Icons

twitterfacebookgoogle plusrss feedemail

piątek, 13 lipca 2012

Czy istnieją zasady prowadzące do odniesienia sukcesu w biznesie

kręta droga do sukces w biznesie
Wiele firm na świecie odniosło sukces rynkowy dzięki prowadzonej przez siebie działalności biznesowej. 

Czy oznacza to, że można w prosty sposób powtórzyć ich sukces ?

Czy istnieją zasady, których przestrzeganie prowadzi do sukcesu ?

Niestety nie istnieje zestaw zasad, których przestrzeganie doprowadzi do sukcesu w biznesie. Oczywiście pewnych ogólnych zasad należy zawsze przestrzegać, ale nie zdecydują one o sukcesie. O sukcesie w biznesie zawsze decydują decyzje biznesowe, które podejmowane są w określonym czasie i otoczeniu biznesowym. Czasu i otoczenia biznesowego nie da się powtórzyć. Biznes funkcjonuje w ciągle zmieniających się warunkach. To umiejętność przystosowania się do istniejących w danym otoczeniu warunków zawsze decyduje o wyniku ekonomicznym przedsięwzięcia biznesowego. Innymi słowy, nie istnieją żadne zasady sukcesu, których powtórzenie gwarantuje sukces. Gdyby takie istniały, to każdy start-up odnosiłby komercyjny sukces.

Pewne zasady powinny być jednak przestrzegane w przypadku start-upu. Jednak zawsze należy mieć na uwadze, że prawie każda zasada ignoruje wyjątki od zasady oraz jako taka, nie jest czymś stałym.

Oto wybrane zasady, których przestrzeganie ułatwi odniesienie sukcesu przez start-up, ale nie zapewni tego sukcesu:

  • bądź uczciwym wobec siebie
  • właściciele start-upu muszą sobie nawzajem ufać
  • umiejętności i kwalifikacje osób tworzących start-up powinny się uzupełniać, a nie nakładać na siebie
  • start-up musi posiadać (nawet niewielki) element innowacyjności.
  • uruchom start-up z własnych środków i dopiero wtedy poszukaj wsparcia finansowego. Jeżeli twój biznes będzie tylko na papierze w formie biznes planu, to instytucja finansująca może skutecznie wpłynąć na rozwój start-upu. Wpływ ten nie zawsze musi być korzystny dla właścicieli start-upu.
  • zaplanuj swój start-up. Opracuj biznes plan, ale nie przesadzaj ze szczegółowością tego opracowania. Im bardziej będzie szczegółowy, tym bardziej będzie bezużyteczny.

1 komentarze:

  1. Ja do tych zasad dodałabym jeszcze tutaj skorzystanie z rad profesjonalistów.Wiadomo,że na początku każdy jest troszkę zielony w aspektach chyba szczególnie technicznych, a to jednak w większości firm ma ogromne znaczenie. Samo gromadzenie danych to dla mnie na początku była czarna magia.

    OdpowiedzUsuń

zapraszam do komentowania i wyrażania własnych opinii