facebook

Social Icons

twitterfacebookgoogle plusrss feedemail

poniedziałek, 2 lipca 2012

Na początku opracuj abstrakt biznes planu

Streszczenie czyli abstrakt biznes planu
Abstrakt biznes planu to streszczenie biznes planu w formie maksymalnie skondensowanej, z jak największą liczbą słów kluczowych. W abstrakcie muszą być zawarte podstawowe informacje o przedsięwzięciu, aktualnym stanie projektu, potencjalnym rynku, zasobach ludzkich oraz źródłach finansowania. Abstrakt liczy zwykle do 600 słów. [definicja opracowana na podstawie definicji abstraktu, którą publikuje Wikipedia]

Opracowanie abstraktu biznes planu zawsze powinno poprzedzać opracowanie biznes planu. Szczególnie jest to przydatne w przypadku pomysłów biznesowych związanych z wprowadzeniem nowatorskich i innowacyjnych projektów inwestycyjnych. Na etapie opracowania abstraktu, udzielimy sami sobie odpowiedzi na wiele pytań związanych z potencjalnym przedsięwzięciem. Abstrakt da nam wskazówki, co do dalszego postępowania z projektem. Pozwoli nam również zaoszczędzić czas i środki finansowe, w przypadku, gdy podstawowym wnioskiem płynącym z abstraktu będzie decyzja o zaniechaniu prac nad projektem.

Abstrakt jest też niezbędny w sytuacji, gdy staramy się o wsparcie finansowe dla naszego projektu w sytuacjach stosunkowo nietypowych np. startując w konkursach, czy szukając wsparcia inwestora typu venture capital. Zawsze w takich przypadkach na początku musimy przedstawić skondensowane streszczenie naszego projektu w postaci abstraktu.

Opracowując abstrakt biznes planu należy tak tworzyć ten dokument, jakby był opracowywany na konkurs, w którym zamierzamy startować i wygrać. Pamiętajmy jednak, że komisja konkursowa potrafi ocenić nasz pomysł obiektywnie i wychwyci wszystkie mankamenty pomysłu biznesowego.

Oto pytania, na jakie odpowiedzi powinien udzielić abstrakt biznes planu:

1. Na jakim etapie rozwoju pomysłu biznesowego znajdujemy się obecnie ? Czy na samym początku i nie posiadamy nic, oprócz samego pomysłu ? Może posiadamy projekt wdrożony na mała skalę, prototyp, wzór, patenty, program ?
2. Czym nasz pomysł wyróżnia nas na rynku ? To pytanie o innowacyjność. Jeżeli posiadamy pomysł na rozwiązanie problemów, których nikt jeszcze nie zaproponował, to będzie nasz największy atut.
3. Jak duży jest rynek dla naszej oferty ? Musimy określić potencjalny rynku dla naszego produktu. 
4. Na czym będzie polegała nasza przewaga konkurencyjna ? Zawsze prowadzimy działalność na konkurencyjnym rynku. Musimy określić, w czym lepsza jest nasza technologia i rozwiązania, od tych, które ma nasza konkurencja. Szczególnie musimy uwypuklić przewagą naszych rozwiązań, które są wynikiem własnych pomysłów i nie były dotąd stosowane.
5. Co jest niezbędne, aby uruchomić nasz pomysł ? Musimy opisać zasoby ludzkie, jakimi dysponujemy oraz doświadczenie poszczególnych członków zespołu, ze szczególnym uwzględnieniem tych cech, które są niezbędne dla realizacji pomysłu biznesowego. Drugim elementem są środki finansowe niezbędne do uruchomienia pomysłu biznesowego. Prognoza środków finansowych musi być wykonana w sposób rzetelny i wiarygodny.


Osoby, które opracowywały już biznes plany, natychmiast zauważą, że abstrakt to biznes plan w pigułce i tak w rzeczywistości jest. Biznes plan jest rozwinięciem abstraktu.

Odpowiedzi na pytania płynące z abstraktu powinny zdecydować o dalszych losach projektu biznesowego.

Abstrakt biznes planu zawsze będzie elementem przyszłego biznes planu, jeżeli  takie opracowanie powstanie w wyniku decyzji biznesowej inwestora.

3 komentarze:

  1. Bardzo dobry pomysł - bez solidnego biznes planu nawet najlepsza koncepcja na biznes nie będzie możliwa do zrealizowania. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak możesz ułatwić sobie życie już prowadząc swoją działalność - kliknij tutaj i znajdź proste sposoby!

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja ostatnio czytałam o takich narzędziach do analizy indywidualnej i moim zdaniem warto z nich korzystać jeśli prowadzimy firmy. Na pewno przyda się to do rekrutacji i organizacji zespołów

    OdpowiedzUsuń
  3. Jeśli chodzi o prowadzenie biznesu to jestem zdania, że warto korzystać z szeroko dostępnych narzędzi, które na przykład ułatwiają proces rekrutacji nowych pracowników

    OdpowiedzUsuń

zapraszam do komentowania i wyrażania własnych opinii