Rozgorzała w Polsce dyskusja na temat opłacalności Euro 2012. Biznes plan Euro 2012 należy ocenić bardzo wysoko, ponieważ inwestycja Euro 2012 jest bardzo opłacalna dla Polski. Nawet więcej. To najbardziej opłacalna inwestycja w historii Polski. Wybudowano olbrzymią infrastrukturę sportową (stadiony, orliki przy okazji) oraz powstało dużo nowych odcinków dróg szybkiego ruchu i autostrad. To tylko najbardziej spektakularne pozycje inwestycyjne z biznes planu Euro 2012. Te inwestycje nie byłyby realizowane (część nigdy by nie powstała), gdyby nie Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej.
Przychody z inwestycji związanych z Euro 2012 będą kumulowane przez najbliższe 20 lat. Na przychody te złożą się dodatkowe przychody całego polskiego sektora gospodarczego. Ważna pozycję w przychodach będzie stanowiła pozycja goodwill (wartość renomy, reputacji). Ta pozycja przełoży się na wyższe przychody dotychczasowych podmiotów gospodarczych wynikające z ich dotychczasowej oferty. To renoma pozwala uzyskiwać niemieckim firmom wyższą cenę za ten sam produkt, który oferują polskie i niemieckie firmy. Teraz ta dysproporcja będzie mniejsza.
Na marginesie chciałem zaznaczyć, że przychody bezpośrednie z samej imprezy Euro 2012, nie mają większego znaczenia dla przychodów całej inwestycji Euro 2012.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Sporo w tym racji, co napisałeś w tym poście. Ważne, aby nie szukać dziury w całym, bo po Euro to krytyków będzie sporo. Gdzieś czytałem, że wzrost PKB Polski do 2020 roku, tylko dzięki organizacji Euro 2012 to ponad 2 %
OdpowiedzUsuń