Liderami (czytaj najbardziej wydajni pracownicy) są pracownicy z Luksemburga i Norwegii. Przeciętnie pracownik wytwarza w ciągu godziny dobra o wartości (wybrane państwa):
- Luksemburg i Norwegia - 75,3 USD
- Niemcy - 53,6 USD
- Francja 57,7 USD
- USA 59 USD
- Wielka Brytania 46,2 USD
- Polska 24,7 USD
- Rosja 20,6 USD
Polak w żadnym przypadku nie jest pracownikiem mniej efektywnym niż Luksemburczyk. Według wskaźnika przyjętego przez OECD jest efektywny na miarę zapłaty za pracę i tylko taki wniosek można wysnuć z raportu OECD.
Porównanie ilości i jakości pracy na takich samych stanowiskach wycenionej według takich samych kryteriów może pokazać wydajność pracownika w poszczególnych państwach. Takie porównanie dałoby całkowicie inne wyniki niż prezentuje raport OECD, a rozbieżności pomiędzy państwami byłyby co najwyżej kilku procentowe. Raport OECD pokazuje, że w Polsce można znaleźć wydajnego pracownika za niską płacę i dlatego możliwe jest przenoszenie produkcji przez wiele koncernów do Polski. Przenoszą bo mają takiego samego pracownika (tak samo wydajnego), któremu mogą zapłacić 4 razy mniej !
Problem w UE jest, ale nie dotyczy wydajności, ale olbrzymiej dysproporcji w wynagrodzeniach. Komisja Europejska zapowiedziała w 2010 roku podjęcie działań w kierunku wyrównania poziomu płacy za pracę we wszystkich krajach UE. Może ktoś słyszał, że coś w tej materii się dzieje, bo ja nic nie wiem na ten temat.
0 komentarze:
Prześlij komentarz
zapraszam do komentowania i wyrażania własnych opinii