facebook

Social Icons

twitterfacebookgoogle plusrss feedemail

sobota, 18 sierpnia 2012

Nie każdy może zostać biznesmenem, ale każdy ma swoje miejsce w biznesie

Własny biznes. Ten slogan jest często powtarzany w prasie, radiu, telewizji i Internecie. Dla odbiorcy tej informacji ma oznaczać, że każdy może być biznesmenem! Czy faktycznie chcieć to móc? Oczywiście, że tak nie jest. Jest wprost przeciwnie. Własny biznes z dużym powodzeniem prowadzi tylko garstka tych, którzy zdecydowali się na taki krok. Większość zaczyna swój biznes w formie tzw. jednoosobowej działalności gospodarczej i jeżeli uda im się znaleźć małe miejsce na konkurencyjnym rynku, to przez całe lata prowadzą swój biznes na takim poziomie przychodów, jak zaczynali. W ogóle nie rozwijają się. Znaczna część osób, które zaczynają własny biznes kończy działalność w ciągu kilku miesięcy od rozpoczęcia ... i już nigdy nie wraca na tą drogę. Tylko nielicznym udaje się rozwinąć swój biznes do firmy zatrudniającej kilkanaście czy kilkadziesiąt osób.

Dlaczego tak jest?
  • Po pierwsze decydują czynniki obiektywne. Ile może być dużych firm, które produkują jakiś konkretny wyrób? Oczywiście, że może to być kilka firm, a ich sumaryczna produkcja nie może być większa, niż popyt na rynku. Wejście na konkurencyjny rynek z dużą firmą jest praktycznie niemożliwe, a w każdym razie kosztowne i bardzo trudne. 
  • Po drugie wejście na rynek nowego przedsiębiorcy z innowacyjnym produktem dotyczy tak niewielkiej liczby przedsiębiorców, że są to przypadki w ogóle nie istotne z punktu widzenia zachęcania wszystkich do otwierania własnego biznesu.
  • Po trzecie osoby, które decydują się na własną drogę biznesową w ogóle nie mają do tego żadnych predyspozycji, albo ich predyspozycje są niewystarczające, aby skutecznie zaistnieć na konkurencyjnym rynku. Pewnych zachowań biznesowych można się nauczyć, ale tych, które mają decydujące znaczenie dla sukcesu biznesowego niestety nie da się wykształcić na szkoleniach czy  studiach. Z tym talentem trzeba się urodzić. Najlepszą ilustracją określającą "biznesmenów", którzy nigdy nie powinni nimi zostać niech będzie poniższy komentarz, który znalazłem gdzieś w Internecie: "Jeśli gospodarz jest nieudolny to zniszczy nawet najlepsze gospodarstwo i każda jego działalność nie przynosi dochodu, a każda kolejna inicjatywa to tylko dalsze kłopoty".
Dlatego warto przed rozpoczęciem działalności przetestować swój biznes w formie "papierowej", czyli sporządzić biznes plan. Biznes plan powinien, a nawet musi być opracowany samodzielnie przez potencjalnego biznesmena. W trakcie pracy nad biznes planem ujawnią się również wszystkie mankamenty związane z predyspozycjami do prowadzenia biznesu. Brak kwalifikacji do prowadzenia własnej działalności gospodarczej to nie jest żadna ułomność. Większość osób nie posiada zdolności do prowadzenia biznesu, ale posiada wiele innych, nieraz unikalnych kwalifikacji, które nie posiadają nawet najlepsi biznesmeni. ... a te inne kwalifikacje i umiejętności są niezbędne dla biznesmenów i bez takich osób ich biznes nic nie znaczy. Każdy ma swoje miejsce w tej układance. Ważne, aby wiedzieć, gdzie jest to miejsce.

7 komentarze:

  1. Otwarcie wlasnego biznesu jest bardzo dobrym pomysłem na przyszłośc.

    OdpowiedzUsuń
  2. Założenie własnej firmy może nam dać o wiele wyższe zarobki niż praca na etacie - należy mieć jednak na uwadze, ze praca na własny rachunek jest o wiele cięższa... Często należy podejmować decyzje, które są przede wszystkim ciężkie... W nich może nam pomóc firma https://www.crowe.com/pl/services/konsulting oferująca usługę konsultingu.

    OdpowiedzUsuń
  3. Nie sposób się nie zgodzić :) Często słyszę podawane i tutaj hasła, o tym, że własny biznes to idealne rozwiązanie dla każdego, jednak nie do końca tak jest. Uwielbiam swoją pracę, mogę godzinami siedzieć w warsztacie i naprawiać przeróżne usterki, ale jeśli miałbym sam analizować umowy pożyczek, wzory wniosków o dofinansowania itd. Poległbym już na starcie. Na szczęście, zawsze można znaleźć doświadczonych doradców, a samemu zająć się tym, co potrafi się robić najlepiej :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo fajnie napisane. Jestem pod wrażeniem i pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  5. Każdy kto posiada swoją firmę zdaje sobie sprawę jak ważny jest jej rozwój. I tutaj podstawą jest inwestowanie w rozwój pracowników i zespołów

    OdpowiedzUsuń
  6. Każdy kto posiada swoją firmę zdaje sobie sprawę jak ważny jest jej rozwój. I tutaj podstawą jest inwestowanie w rozwój pracowników i zespołów

    OdpowiedzUsuń
  7. Tak to prawda. Jedna osoba lepiej sprawdzi się jako biznesman, a inna na przykład jako lider zespołu. Ale do tego też daleka droga i na pewno potrzebna jest praktyka i wiedza

    OdpowiedzUsuń

zapraszam do komentowania i wyrażania własnych opinii