facebook

Social Icons

twitterfacebookgoogle plusrss feedemail

poniedziałek, 7 stycznia 2019

Powrót do 6 dniowego tygodnia pracy?

Olbrzymie zamieszanie i konsternację, nie tylko na Węgrzech, wywołało uchwalenie przez węgierski parlament tzw. "ustawy niewolniczej". Nowe prawo pracy zmusza pracowników do przepracowania w ciągu roku 250 godzin nadliczbowych, jeżeli pracodawca będzie żądał świadczenia takiej pracy. 

Dodatkowo pracodawca może zażądać od pracownika przepracowania kolejnych  150 godzin nadliczbowych, ale musi uzyskać na to zgodę pracownika. Zgoda pracownika wydaje się czysto formalnym wybiegiem, bo trudno sobie wyobrazić, aby pracownik odmówił świadczenia pracy, gdy "poprosi" go pracodawca.

W ten sposób, jakby przy okazji, doszlusowano do 6 dniowego dnia pracy (6 dni x 8 godzin)

all around the clock
Węgry nie są rzecz jasna, pierwszym państwem, które ma takie pomysły na walkę z problemem pozyskania wykwalifikowanych pracowników.

Godziny nadliczbowe to jedno, ale najciekawszy jest sposób zapłaty za godziny nadliczbowe. Obecnie godziny nadliczbowe są rozliczane w ciągu jednego roku. Nowe prawo pozwala na wydłużenie tego okresu do lat trzech.


W przypadku Węgier takie rozwiązanie ma uzasadnienie ekonomiczne. W 2017 roku inwestycje zagraniczne generowały blisko 67 % węgierskiego PKB. Największymi pracodawcami na Węgrzech są zagraniczne firmy przemysłu motoryzacyjnego, w których cykl produkcji samochodów zwykle odbywa się okresach trzyletnich. Nie ulega wątpliwości, że Węgry nie miały wyjścia, jeżeli dalej chcą być główną montownią samochodów w Europie.

Tego rodzaju zmiany w prawie pracy będą miało daleko idące reperkusje nie tylko na Węgrzech. Pytaniem jest ... kto następny i jakie kolejne zmiany są przygotowywane dla pracowników.

78 komentarze:

  1. Moim zdaniem tydzień pracy powinieneś być 5 dni x 6 godzin. Wtedy ludzie na pewno były by bardziej wydajniejsze niż są.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dla mnie niewolnicza praca to również to co za rok będzie się działo w szkole. Lekcje do 19? Dzieci na pewno będą wypoczęte.

    OdpowiedzUsuń
  3. Dokładnie, trzeba walczyć z takimi ustawami i tak długą pracą. Zobaczcie jak pracują na Zachodzie ?

    OdpowiedzUsuń
  4. Czasem to mi się wydaje, że ja pracuję non stop, bez żadnej przerwy... A kiedy tu czas na wypoczynek i czas dla rodziny.

    OdpowiedzUsuń
  5. Koniec końców, mam nadzieję że ta ustawa zostanie oddalona. Co jak co, ale według mnie 5 dni pracy na 7 dni w tygodniu, to wystarczająca liczba.

    OdpowiedzUsuń
  6. Też uważam, że 5 dni pracy wystarczy. 2 dni odpoczynku należą się każdemu. Korzystając z okazji zapytam czy znasz dobry program do faktur bez vat. Widziałam, że m.in. ifirma taki oferuje. Co o nim myślisz? :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Na dłuższą metę takie rozwiązanie może pogrzebać biznes. Nie trudno sobie wyobrazić protesty i w końcu masowe rezygnacje pracowników, których pracodawcy wykorzystują tego typu 'prośby'.

    OdpowiedzUsuń
  8. Myślę, że większość osób nie byłaby zadowolona z takiego rozwiązania.

    OdpowiedzUsuń
  9. Jeśli chodzi o pracę na etat, to te 5 dni pracy starczy, natomiast jeśli ma się swoją własną firmę niestety często pracuje się nawet dłużej niż 6x8h. Takie są realia... tutaj trzeba wszystkiego przypilnować, wszystko samemu załatwić. Dla mnie na początku wydawało się to zbyt ciężkie dlatego z kolegą kupiliśmy gotową spółkę (polecam http://spolka.org/spolki-na-sprzedaz/ - świetny partner biznesowy). Przy tym biznesie także jest mnówstwo pracy, ale rozkłada się ona na nas dwóch

    OdpowiedzUsuń
  10. Można śmiało powiedzieć, że blog ten jest bardzo oryginalny, posty napisane w fajny, przystępny sposób dla czytelnika. Pozdrowienia

    OdpowiedzUsuń
  11. Zdecydowanie artykuł warty przeczytania. Jeszcze tutaj wrócę na bloga :)

    OdpowiedzUsuń
  12. Uważam, że to zły pomysł, bo pracownicy są z pewnością zbyt zmęczeni na dodatkowy dzień pracy

    OdpowiedzUsuń
  13. Im dłużej pracujemy, tym bardziej (w większości przypadków) spada nasza wydajność. Najoptymalniej byłoby pracować 5 dni w tygodniu po 6h.

    OdpowiedzUsuń
  14. Jeśli ktoś ma życzenie to pracuje 6 dni w tygodniu, standardem powinno być jednak 5 dni tak jak do tej pory. Czas na odpoczynek też musi być.

    OdpowiedzUsuń
  15. W sumie to wszystko jedno, najważniejsze przecież żeby niedziela była wolnym dniem od pracy co nie:D Nie no jak jest teraz to jest dobrze i ja bym się tego trzymał

    OdpowiedzUsuń
  16. To, że niedziela jest dniem wolnym robi dużą różnice. Miejsce pełne pozytywnej energii :) Widać, że blog prowadzony jest z sercem. Pozdrowienia

    OdpowiedzUsuń
  17. Wszystko w sumie zależy od tego jaki rodzaj pracy wykonujemy. O tyle o ile w komfortowych warunkach i z mało angażującą pracą można by było pogodzić to z życiem osobistym, tak jeśli pracujemy na wymagającym stanowisku, gdzie i tak przynosimy pracę do domu może być to problem. Ważne jest też stworzenie sobie komfortowego miejsca pracy, żeby można było w spokoju wypełniać swoje obowiązki. :)

    OdpowiedzUsuń
  18. Jeżeli ktoś pracuje fizycznie to na pewno odczuje te 250 godzin nadprogramowych. Jest to dość sporo jednak i uważam, że tylko jeden dzień wolny w tygodniu to zbyt mało. Pięć dni pracujących i starczy, takie jest moje zdanie.

    OdpowiedzUsuń
  19. Mam nadzieje, że w Polsce nikt na to nie wpadnie

    OdpowiedzUsuń
  20. Takie zmiany nie wprowadzą nic dobrego. Pracownicy po prostu będą zmęczeni i tym samym ich wydajność spadnie.

    OdpowiedzUsuń
  21. Chyba większość się zgodzi, że to już byłaby lekka przesada..

    OdpowiedzUsuń
  22. Cieszę się, że trafiłem na tego bloga. Dużo ciekawych informacji.

    OdpowiedzUsuń
  23. Ja jeszcze pamiętam takie obowiązkowe soboty, tyle że nie wszystkie. Mam nadzieję że nikt i nigdy już d tego nie powróci. Wtedy chyba większość będzie wolała przejść na samozatrudnienie.

    OdpowiedzUsuń
  24. Tyle czy jest sens iść za Węgrami?

    OdpowiedzUsuń
  25. Masakra jakaś. Dla mnie 5 dni w tygodniu to już wystarczająco dużo. W rezultacie w sobotę się odsypia i odpoczywa a dopiero w niedzielę można porobić coś z rodziną, o ile ktoś ma właśnie weekendy wolne.

    OdpowiedzUsuń
  26. Nie mogłabym wrócić na etat, dla mnie to byłoby zbyt męczące, wole swoją prace w sieci :)

    OdpowiedzUsuń
  27. Myślę, że jeśli praca taka bylaby odpowiednio opłacana to sporo osób by tak pracowało. Ale w obecnych realiach absolutnie nie.

    OdpowiedzUsuń
  28. Trzeba liczyć się z tym, że kiedyś taka zmiana może wejść w życie.

    OdpowiedzUsuń
  29. Myślę, że wszystkie nadliczbowe godziny powinny być dla pracownika dobrowolne. Z pewnością znajdą się tacy, którzy potrzebują większej ilości pieniędzy i zgodzą się więcej pracować. Jednak dwa dni wolnego to nie aż tak dużo i należą się każdemu.

    OdpowiedzUsuń
  30. Myślę, że taki tryb pracy jest zbyt obciążający. Wydajność pracownika spada, gdy nie jest on wypoczęty. Nadgodziny również powinny być oczywiście dla chętnych i ekstra płatne jako forma nagrody.

    OdpowiedzUsuń
  31. Bardzo ciekawy artykuł. Osobiście wątpir, że taka zmiana nastąpi.

    OdpowiedzUsuń
  32. Czy widzieliście już ofertę firmy Crowe, która znajdziecie na stronie https://www.crowe.com/pl/services/konsulting/zarzadzanie-procesami. Są to profesjonaliści, świadczący usługi dla firm na całym świecie. Wszelkie informacje znajdziecie na stronie.

    OdpowiedzUsuń
  33. 6 dniowy tydzień pracy się nie sprawdzi, już nie mówiąc o ludziach którzy pracują fizycznie. Ten tryb byłby zbyt dla nich obciążający i niezbyt efektywny.

    OdpowiedzUsuń
  34. Słyszałem, że kiedyś w PL mieliśmy 6 dniowy dzień pracy

    OdpowiedzUsuń
  35. No jestem ciekawa jak to będzie wyglądać w przyszłości.

    OdpowiedzUsuń
  36. Poczekamy zobaczymy, ale mam nadzieję, że jednak to nas ominie.

    OdpowiedzUsuń
  37. Ciekawy artykuł. Dobrze, że na ten moment nie wchodzi w życie. Ja aktualnie szukam sprzedaż gotowych spółek wrocław. Znalazlam nawet juz jedna oferte. Myslisz, ze to dobry pomysl? Korzystales kiedys z takiego czegos lub slyszales? :)

    OdpowiedzUsuń
  38. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  39. Ciekawy artykuł. Ja planuję otworzyć swój własny biznes i myślę nad wdrożeniem systemu SID, więcej informacji można uzyskać na
    www

    SID Magazyn to kompleksowa usługa obejmująca doradztwo wraz ze skalowaniem procesów biznesowych, która ma na celu usprawnienie działania magazynów w oparciu o nowoczesny system SAP EWM (Moduł Rozszerzonej Gospodarki Magazynowej). Oferuje on pełną paletę nowoczesnych rozwiązań sterujących ruchem w magazynach i pomaga zoptymalizować wykorzystanie zasobów (powierzchni, sprzętu, ludzi, innych).

    OdpowiedzUsuń
  40. Jednym się to nie spodoba, drugim nie ale wszystko ma swoje plusy i minusy.

    OdpowiedzUsuń
  41. Prowadzę firmę i mój tydzień pracy ma 7 dni, pracują praktycznie cały czas. Nawet jeśli nie jestem w biurze to nawet w domu załatwiam księgowość, przelewy. Niestety, ale będąc szefem firmy trzeba się z tym liczyć, że praca nigdy się nie kończy.

    OdpowiedzUsuń
  42. Twój blog jest bardzo ciekawy. Mam nadzieje, że dodasz kolejny wpis, który zainteresuje mnie tak samo jak ten.

    OdpowiedzUsuń
  43. Osoby prowadzące swój biznes chyba doskonale wiedzą jak to jest być w pracy 24h na dobę, 7 dni w tygodniu. Sam prowadzę biznes - raz jest lepiej, raz gorzej. Muszę zdecydować się na rozbudowę, ale tutaj nie obędzie się bez pomocy kredytu. Zgłosiłem się do https://multiinicjatywa.pl/ Mam nadzieję, że znajdą dla mnie ciekawe rozwiązanie.

    OdpowiedzUsuń
  44. Biznes playlista
    youtube.com/playlist?list=PLFv8eMR0SlFSDrMjlId7vGMP7C5ARFm3A

    OdpowiedzUsuń
  45. Myślę, że mało kto byłby zadowolony z takiego rozwiązania.

    OdpowiedzUsuń
  46. Interesujący artykuł. Ciekawe czy to się kiedyś przyjmie

    OdpowiedzUsuń
  47. Dobry wpis, ale nie sądzę że doczekamy się 6 dniowego tygodnia pracy.

    OdpowiedzUsuń
  48. A w Japonii testują 4dniowy tydzień pracy :)

    OdpowiedzUsuń
  49. Ciekawy artykuł. Warto pamiętać, że jak na razie obowiązuje nas obecne prawo pracy, a niektórzy pracodawcy go nie przestrzegają. Jeśli ktoś każe nam pracować zbyt dużo, lepiej zgłosić się do prawnika.

    OdpowiedzUsuń
  50. Czy ja wiem, czy to taki dobry pomysł? Chociaż często, biznesmeni pracują 24/7 - znam to z własnego doświadczenia. Trzeba ciągle się rozwijać, korzystać z usług takich firm jak https://greenhat.pl/ to podstawa udanego biznesu.

    OdpowiedzUsuń
  51. A gdzie odbywaliście szkolenia z bezpieczeństwa i higieny pracy? Bo w mojej poprzedniej firmie niestety bardzo bagatelizowali tą sprawę... Teraz mam nową pracę i mój pracodawca podchodzi do tego poważnie- na szczęście! :) Wysłał nas wszystkich na szkolenie z https://www.seka.pl/uslugi/szkolenia-i-uprawnienia-zawodowe/kurs-bhp/ i dzięki temu wreszcie wiem dużo o BHP. I mogę bezpiecznie i spokojnie pracować!

    OdpowiedzUsuń
  52. Obecnie raczej się myśli o skróceniu, a nie o wydłużeniu tygodnia pracy :)

    OdpowiedzUsuń
  53. Bardzo przydatny artykuł. Warto było tutaj zajrzeć. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  54. Prosta droga do większej liczby rozwodów, pracoholików i niekochanych dzieci. Innymi słowy, atak w rodzinę. Brawo Węgry!

    OdpowiedzUsuń
  55. Skoro mowa o prowadzeniu własnego biznesu, to ja również dodam swoje 3 grosze. Od niedawna korzystam z usług https://www.archiwizacjadokumentow.com.pl/ i uważam, że to świetne rozwiązanie jeśli chcecie usprawnić działania swojej firmy.

    OdpowiedzUsuń
  56. A dlaczego nikt nie pomyśli o wydajności takiego pracownika? Przecież jeśli on będzie pracował 6 dni w tygodniu to na pewno będzie do tej pracy chodził z olbrzymią niechęcią...

    OdpowiedzUsuń
  57. Interesujący blog. Czekam na kolejny wpis.

    OdpowiedzUsuń
  58. Trzeba dobrze to przemyśleć, wszystko ma swoje plusy i minusy. Ja prowadzę swoją firmę więc mnie to nie dotyczy:) Teraz skupiam się na reklamie https://martis-consulting.pl

    OdpowiedzUsuń
  59. Bardzo ciekawy temat. Jednak uważam, że jeszcze trochę minie czasu zanim takie zmiany wejdą w życie w naszym kraju.

    OdpowiedzUsuń
  60. Interesujący blog. Warto było tutaj zajrzeć. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  61. Bardzo fajne informacje zawiera ten artykuł. Czekam na kolejne Twoje wpisy, które zainteresują mnie tak samo jak ten.

    OdpowiedzUsuń
  62. Odpoczynek musi być przynajmniej te 2 dni w tygodniu bo inaczej praca nudzi

    OdpowiedzUsuń
  63. Pracownik potrzebuje odpowiednią ilość czasu na zregenerowanie się. Wtedy pracuje efektowniej.

    OdpowiedzUsuń
  64. Interesujący wpis. Nie wydaje mi się, żeby taka zmiana miała wejść w życie w najbliższej przyszłości.

    OdpowiedzUsuń
  65. Tak samo uważam że to jest bardzo interesujący wpis. Na pewno każdego to zainteresuje.

    OdpowiedzUsuń
  66. Ciekawy wpis. Przyznam, że słyszałem o tym, ale sam nie wiem co myśleć

    OdpowiedzUsuń
  67. Bardzo ciekawy artykuł muszę przyznać. Warto było tutaj zajrzeć

    OdpowiedzUsuń
  68. Każdy z tego artykułu może się dużo dowiedzieć. Ja się dużo dowiedziałem.

    OdpowiedzUsuń
  69. Ja rozumiem, że niektórzy mają problemy finansowe i biorą pożyczki dla zadłużonych, ale wydłużenie tygodnia pracy nie pomoże, jeśli pensja będzie taka sama jak pracując po 5 dni.

    OdpowiedzUsuń
  70. Może to dobre rozwiązanie, a może nie, ciężko stwierdzić. W każdym razie na pewno pracownik jest bardziej efektywny, kiedy posiada odpowiednie umiejętności i dobrze jak je nabywa już w trakcie edukacji

    OdpowiedzUsuń
  71. Może to dobre rozwiązanie, a może nie, ciężko stwierdzić. W każdym razie na pewno pracownik jest bardziej efektywny, kiedy posiada odpowiednie umiejętności i dobrze jak je nabywa już w trakcie edukacji

    OdpowiedzUsuń
  72. Wpis zawiera bardzo ciekawe informacje

    OdpowiedzUsuń
  73. To zbyt obciążające dla wielu pracowników.

    OdpowiedzUsuń

zapraszam do komentowania i wyrażania własnych opinii