facebook

Social Icons

twitterfacebookgoogle plusrss feedemail

niedziela, 28 sierpnia 2016

W poszukiwaniu dobrze płatnej pracy. Oprócz dyplomu ważne są umiejętności

W poszukiwaniu dobrze płatnej pracy ...
Co mam robić, by zawsze mieć pracę i dobrze zarabiać? 

Takie pytania zadają sobie we współczesnym świecie miliony osób. Zwykle na początku zawodowej drogi odpowiedź wydaje się oczywista. Należy zdobyć wykształcenie i dyplom, który otworzy mi drogę do kariery i pieniędzy. O ile ten etap jest stosunkowo prosty do osiągnięcia, to niewielu zdaje sobie sprawę, że wykształcenie niczego nie gwarantuje, a przede wszystkim nie gwarantuje nam pracy i do tego dobrze płatnej. 

Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, że za prawdziwe pieniądze otrzymuje wykształcenie niezbyt wielkiej wartości. Czy w takim razie kształcenie się i zdobycie dyplomu to strata czasu? Tak nie jest, bo warto się uczyć i zdobywać wiedzę, ale często zdarza się, że zdobyta wiedza nie przybliża nas do dobrze płatnej pracy.

Co w takim razie jest ważne? Aby odpowiedzieć na to pytanie, postawcie się w roli waszego pracodawcy. Co dla niego jest najważniejsze? Oczywiście utrzymanie się na konkurencyjnym rynku. Do tego potrzebni są pracownicy, ale tylko tacy, którzy zagwarantują firmie prosperowanie na rynku. Wasze wykształcenie to za mało, bo konkurencyjny rynek to pole minowe na którym najważniejsze jest doświadczenie i kreatywność.

O ile z tym drugim człowiek rodzi się, a niektórzy z was mogą się tego nauczyć, to doświadczenie przychodzi z czasem. Doświadczenie w pracy wiąże się z umiejętnościami przydatnymi w konkretnej firmie. Tego nie zdobędziemy w trakcie nauki. 

Warto więc w trakcie nauki postarać się o zdobycie umiejętności i doświadczenia, które będziecie potem mogli wykorzystać w trakcie poszukiwań dobrze płatnej pracy. Jak zdobyć takie umiejętności i doświadczenie? Nie będę wam udzielał rad typu poszukajcie kogoś, kto wam pomoże zdobyć takie doświadczenie. To zwykle jest nierealne, a jeżeli już, to dotyczy garstki z was. 

Umiejętności i doświadczenie możecie zdobyć sami. Każdy z was ma pewne predyspozycje, talenty, zainteresowania. Zachęcam do założenia mikro firmy (na początku działalność jednoosobowa) i w oparciu o te talenty i ... Internet wejście w świat biznesu. Nie zachęcam do zakładania biznesów opartych o tradycyjny handel wyrobami innych firm. Konkurencja ogromna, a marżami nie wygracie z tymi, co są na rynku. Poza tym handel to obrót i spore ryzyko, a skąd młody przedsiębiorca miałby wziąć kapitał! Nie oznacza to, że handel w ogóle odpada. Włączcie myślenie!

Doświadczenie i umiejętności będziecie zdobywali szybciej, niż mogłoby się wydawać. 

Wykorzystajcie chwilę, gdy na rynku oferowana jest pomoc w ramach funduszy unijnych dla mikro przedsiębiorców.

Nie będę wam podpowiadał żadnych pomysłów na biznes, bo to nie ma sensu. Wszystko zależy od waszych predyspozycji. To musi być wasz własny pomysł i wasz własny biznes plan.

Nawet, gdy wasz biznes nie powiedzie się, to zdobyte doświadczenie będzie procentowało w poszukiwaniu dobrze płatnej pracy.

36 komentarze:

 1. Umiejętności to raczej standard, teraz na prawdę liczy się jak dobrze potrafisz się sprzedać pracodawcy.

  http://terminalowo.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Może sprzedać niekoniecznie, bo jeśli rekrutujemy się do porządnej firmy, a nie janusza biznezu, to faktycznie warto mieć odpowiednie umiejętności i pojęcie o danej branży. Według mnie ważna jest także chęć i umiejętność poszerzania wiedzy, ponieważ dzisiaj informacje bardzo szybko ulegają dezaktualizacji i stale pojawiają się nowe :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam wrażenie że w dzisiejszych czasach nie liczy się tyle ukończona szkoła co dyplom a właśnie wspomniane umiejętności a jeszcze najlepiej poparte doświadczeniem w danej branży.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wiecie może, czy umowa dzierżawy gruntu rolnego jest teraz możliwa? Jak to wygląda?

  OdpowiedzUsuń
 5. Trzeba wiedzieć jak sprzedać swoją osobę przede wszystkim.

  OdpowiedzUsuń
 6. Z doświadczenia wiem, że teraz głównie się umiejętności liczą, szczególnie w sektorze IT.

  OdpowiedzUsuń
 7. Dyplom jak i umiejętności są ważne, jednak dużo zależy od prezentacji własnej osoby.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ciężko zdobyć doświadczenie na studiach, wtedy nauka i praca jest wykonywana na pół gwizdka

  OdpowiedzUsuń
 9. Wykształcenie w obecnych czasach ma się kompletnie nijak do szansy znalezienia dobrej pracy. W tej chwili liczy się doświadczenie oraz wszelkiego rodzaju kursy/certyfikaty z danej branży. Na przykład jeśli chcesz zostać programistą to najlepiej napisz kilka aplikacji, wrzuć to na swojego bloga i link do niego umieść w CV. Wtedy praktycznie masz 100% szansy na dobrą pracę.

  OdpowiedzUsuń
 10. Dyplomem to można sobie co najwyżej tyłek podetrzeć. Tylko umiejętności się liczą i to najlepiej, żeby były udokumentowane jakimiś certyfikatami itd. Wtedy mamy największą szansę na dobrą pracę.

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja poszukując dobrej pracy wspomagałem się jeszcze pożyczkami pozabankowymi, co pomogło mi utrzymać niezły poziom życia w tym czasie. Dla tych, którzy również chcą posiłkować się chwilówkami, polecam serdecznie, najpierw sprawdź pożyczkodawców by wybrać jak najbardziej korzystną ofertę.

  OdpowiedzUsuń
 12. mam wrażenie że teraz coraz częściej ważne są umiejętności praktyczne nic papier :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Umiejętności! I umiejętność sprzedawania siebie online - to jest klucz do zwycięstwa w dzisiejszym świecie.

  OdpowiedzUsuń
 14. Od dawna wiadomo, że doświadczenie jest bardzo istotne dla pracodawcy. Już podczas studiów powinno się zdobywać jak najwięcej umiejętności – brać udział w szkoleniach, kursach, stażach itp. Dzięki temu łatwiej będzie sprzedać się pracodawcy i zyskać jego uznanie. Jeśli jest się kreatywnym to warto też postarać się o dofinansowanie i spróbować swoich sił w prowadzeniu własnej działalności gospodarczej.

  OdpowiedzUsuń
 15. Pracodawcy najchętniej chcieliby zatrudniać osoby młode z doświadczeniem. Niestety w praktyce bywa inaczej.

  OdpowiedzUsuń
 16. Bardzo ciekawy artykuł, dzięki, że podzieliłeś się swoją wiedzą. Zgadzam się w pełni, że bardzo ważnym elementem decydującym o zatrudnieniu w dobrej firmie jest wysoki poziom kluczowych dla danej pracy umiejętności, jak i doświadczenie - co oczywiście nie oznacza, że dyplom jest bez znaczenia.

  OdpowiedzUsuń
 17. Zdecydowanie. Rynek się zmienił. Dawniej trzeba było być mądrym, żeby mieć studia. Teraz ma je każdy, a mało kto coś umie. Coraz częściej Ci mądrzy zakładają firmy, starają się o dotacje i rozkręcają świetne biznesy, bo nie chcą pracować na etacie. Trochę się pozmieniało.

  OdpowiedzUsuń
 18. Moim zdaniem teraz to dyplom już w ogóle nie jest ważny. Przynajmniej z mojego doświadczenia. Zawsze wszyscy wypytywali mnie o to co robiłam, czym się zajmowałam, a nie gdzie się uczyłam. Dlatego cały czas właśnie staram się szkolić i poznawać nowe rzeczy, ale nie na jakiś podyplomówkach, ale na praktycznych szkoleniach, np. tutaj https://witalni.pl/szkolenia/szkolenia-menedzerskie/wywieranie-wplywu-motywowanie/

  OdpowiedzUsuń
 19. Ja tam uważam, że umiejętności są najważniejsze. Prowadzę własną firmę od jakiegoś czasu i jak zatrudniam ludzi, to właśnie patrzę na ich doświadczenie i to co potrafią. Nie przejmuję się ich wykształcenie. A jeszcze a propos prowadzeniu biznesu mogę Wam przy okazji bardzo polecić system, który całkiem niedawno sama w swojej firmie wdrożyłam - https://ax-dynamics.com/pl/microsoft-dynamics-ax

  OdpowiedzUsuń
 20. Wydaje mi się, że w tej chwili się ta sytuacja nawet odwróciła - umiejętności są ważniejsze, niż dyplom, który ma prawie każdy.

  OdpowiedzUsuń
 21. Każdy chciałby dużo zarabiać. Najgorsze jest to, że ludzie bez wykształcenia zarabiają więcej, niż ci po ukończeniu szkół.

  OdpowiedzUsuń
 22. Tak wszyscy chcą dużo zarabiać a moja opinia jest taka że najważniejsza jest wiedza i praktyka. Ukończenie szkoły nic nie daje i jeżeli nie masz wiedzy i praktyki to nie ma co liczyć na wysokie wynagrodzenie

  OdpowiedzUsuń
 23. Moim zdaniem założenie własnej firmy to dobre rozwiązanie, tylko trzeba umieć nią gospodarować, trzeba wiedzieć jaki sposób reklamy wybrać, czy lepsza będzie reklama masowa dla twojego typu działalności, czy poprzez długopisy reklamowe z nadrukiem. Jeśli wie się takie rzeczy, to można śmiało spróbować.

  OdpowiedzUsuń
 24. To chyba wiadomo że nie tylko dyplomy są ważne w tym kraju.

  OdpowiedzUsuń
 25. No i oczywiście prezencja.

  OdpowiedzUsuń
 26. Dobre CV (od tego się wszystko zaczyna), dobra prezentacja swojej osoby oraz posiadanych umiejętności na rozmowie kwalifikacyjnej to połowa sukcesu ... :)

  OdpowiedzUsuń
 27. To prawda, że doświadczenie jest bardzo ważne, ale wydaje mi się, że w takim samym stopniu, jak wykształcenie.

  OdpowiedzUsuń
 28. A może lepiej byłoby się zdecydować na własny biznes? Wydaje mi się, że własny biznes to świetny sposób na własny rozwój. Polecam serdecznie rozejrzeć się za wszystkimi ofertami własnej firmy.

  OdpowiedzUsuń
 29. Ja również uważam, że ważne aby mieć pomysł na siebie. Nie trzeba robić studiów jeśli jest się zdecydowanym na inną ścieżkę (oczywiście fajnie jest studiować coś z czego można wynieść wiedzę i zaznajomić się z rynkiem). Żeby otworzyć własny biznes trzeba albo się na tym dobrze znać, albo mieć od tego profesjonalistów. Dla ułatwienia w XXI wieku mamy wiele udogodnień dla biznesmenów. Warto założyć może witrualne biuro?.

  OdpowiedzUsuń
 30. Umiejętności i zdobyta wiedza, również na kursach. W szkolenia właśnie trzeba inwestować bo jeśli nie mamy wystarczającego doświadczenia to dzięki nim można zaplusować.

  OdpowiedzUsuń
 31. Doświadczenie jak najbardziej jest konieczne w każdej dziedzinie, w której chcemy działać. Dobra praca to jeden z wariantów, które stoją przed wyborem każdego z nas. Inną opcją jest własna działalność gospodarcza, ta jednak wymaga nierzadko większego wkładu pracy i poświęconego czasu. Plusów jest jednak wiele. Jednak na samym początku, najistotniejsze jest skupienie się na działalności operacyjnej firmy, tak by prowadzona firma mogła się bezpiecznie rozwijać.

  OdpowiedzUsuń
 32. Nie tylko wspomniane sprawy są ważne. Do nich warto dołączyć znajomość i umiejętność trafnego odpowiadania w nowoczesnych metodach rekrutacyjnych. Przykładem testy kompetencji zawodowych https://shl.com.pl/testy-i-kwestionariusze-nadal-integralna-czescia-procesow-hr/
  Możecie je zobaczyć w linku powyżej

  OdpowiedzUsuń
 33. Jestem zdania, że lepiej założyć własny biznes. O klienta można się starać w różny sposób, od takich gadżetów reklamowych https://www.opengift.pl/ po zwykłe koszulki ciekawe ulotki. Praca na swój rachunek jest lepsza.

  OdpowiedzUsuń
 34. Każdy chciałby dobrze zarabiać. Jednak spora część pracowników ze swoich pensji nie jest nawet w stanie odłożyć jakichś oszczędności, przez co, gdy wypadnie im jakiś niespodziewany wydatek, zmuszeni są brać pożyczki czy kredyty.

  OdpowiedzUsuń

zapraszam do komentowania i wyrażania własnych opinii

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...