facebook

Social Icons

twitterfacebookgoogle plusrss feedemail

niedziela, 11 września 2011

Leksykon błędów popełnianych w biznes planach. Część I: Pod presją.

.... pisane nie tylko dla tych, których to może dotyczyć...
Wiele biznes planów posiada wartość papieru na jakim została wydrukowana. Ta konstatacja stoi u podłoża powstania niniejszego leksykonu błędów, które popełniane są w wielu przypadkach w związku z decyzją o opracowaniu biznes planu, jak i w samym biznes planie. Znajomość tej problematyki pozwoli, jak mam nadzieję, na uniknięcie ich w trakcie pracy nad każdym biznes planem.

Część I: Pod Presją
  • Dlaczego piszemy ten biznes plan ? 
  • Po co i komu potrzebny jest taki dokument ?
  • Piszemy, bo musimy, bo ktoś się uparł, bo wymagają banki lub instytucje państwowe !
Tego rodzaju pytania stawia sobie wielu przedsiębiorców, którzy stoją przed koniecznością (.. a chciałoby się napisać, że przed chęcią ...) opracowania biznes planu i nigdy takiego dokumentu nie tworzyli. Wiele osób w takiej sytuacji myśli, że cały swój biznes ma dokładnie poukładany w swoich myślach i żadne "papiery" nie są im do niczego potrzebne. Takie zachowanie jest typowe i często spotykane, bo zwykle tego czego nie znamy i do czego nie jesteśmy przekonani staramy się unikać.


Jeżeli nikt nie postawi jako warunku współuczestniczenia w nowym biznesie konieczności opracowania biznes planu, to taki dokument nigdy nie powstanie... a przyszły przedsiębiorca będzie zadowolony, bo oszczędzi czas i pieniądze i będzie mógł skupić się nad tym, co lubi najbardziej, czyli nad bieżączką (rozwiązywaniem bieżących problemów biznesowych).

Obiektywna prawda jest jednak inna. Im bardziej jesteś zajęty rozwiązywaniem bieżących problemów i nie masz czasu na nic, tym bardziej potrzebujesz planu, który uporządkuje twoją działalność biznesową i pozwoli na jej systematyczny rozwój. Im dłużej będziesz zwlekał, tym bardziej będą absorbowały cię problemy dnia bieżącego i nie zauważysz prawdziwych wyzwań i problemów, które stoją przed twoim biznesem. Koncentrowanie się nad rozwiązywaniem drobnych, bieżących spraw może w perspektywie długoterminowej doprowadzić do utraty tego, do czego już doszedłeś.

Gdy jednak okazuje się, że nie mamy wyboru i musimy opracować biznes plan, to zwykle odwlekamy moment przystąpienia do opracowania tego dokumentu. W takiej sytuacji tworzymy biznes plan pod presją czasu i okoliczności.

Odwlekanie w czasie opracowania biznes planu ma jeszcze jeden negatywny aspekt. Jeżeli biznes plan jest warunkiem uzyskania wsparcia finansowego, to opracowany w pośpiechu będzie zawierał wiele różnych błędów. Efekt może być dwojaki:
  • albo odmówią finansowania,
  • albo stracisz więcej czasu na poprawki twojego biznes planu i będziesz musiał skorzystać z pomocy zewnętrznej, a to zwykle kosztuje.

Tworzenie czegokolwiek pod presją czasu, ludzi, instytucji lub procedur zawsze będzie bardziej kosztowne. Presji nie da się wyeliminować, ale warto eliminować to zjawisko w jak największym stopniu. Pozytywny efekt gwarantowany.

cdn... w kolejnej części: nie mam czasu, niech ktoś to zrobi (napisze biznes plan) za mnie.

1 komentarze:

  1. Biznes plan potrzebny jak najbardziej. Im bardziej uciekamy, tym bardziej jest niezbędny. Lepiej zainwestować trochę pieniędzy i czasu, i utworzyć biznes plan. Później będziemy sobie dziękować za tą decyzję, bo w razie czegokolwiek, mamy go zawsze pod ręką, a nie grzebiemy w (często zawodnej) pamięci i nie gmatwamy się w przypuszczeniach.
    Zapraszamy również na naszego bloga:
    http://krokwbiznes.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń

zapraszam do komentowania i wyrażania własnych opinii