Zakres wypychania zależy w głównej mierze od skali wydatków sektora publicznego, które jest finansowane ze źródeł pożyczkowych . Im skala ta jest większa, tym bardziej wzrastają stopy procentowe i zakres podmiotów prywatnych, które rezygnują z inwestycji jest większy. Zmniejszenie inwestycji sektora prywatnego powoduje wypychanie go z rynku. W wyniku ekspansji inwestycyjnej sektora publicznego wzrasta jego dług, co z kolei zmniejsza ogólną podaż kredytu na rynku. Mniejsza podaż kredytu powoduje wzrost kosztów jego obsługi. Trudności z pozyskaniem kredytu powodują zmniejszenie produkcji, co pociąga za sobą spadek obrotów w handlu. Wynikiem jest recesja. Czy to jest scenariusz dla Polski ? Czy licznik długu publicznego Polski, który zamontowano niedawno w centrum Warszawy jest tylko dziełem przypadku i próbą naśladowania podobnych pomysłów z Berlina i Nowego Jorku, czy też ...
WP ↑ → P ↑ → O ↑ → [K+I] ↓ → [P+H] ↓ → R ↑
- WP - wydatki publiczne
- P - produkcja
- H - handel
- O - oprocentowanie kredytu
- K - konsumpcyja
- I - inwestycyje
- R - recesja
Bardzo interesujące, dobrze wiedzieć.
OdpowiedzUsuńJeśli chodzi o własny biznes, to faktycznie jego prowadzenie to ciężki kawałek chleba. Mi od jakiegoś czasu pomaga ten system - tu znajdziecie dodatkowe informacje. Muszę przyznać, że trochę bałam się jego wdrożenia i tego, że wywalę pieniądze w błota, ale jest wręcz przeciwnie. Mam wrażenie, że dzięki niemu oszczędzam pieniądze w firmie i dużo rzeczy porządkuję.
OdpowiedzUsuńNiestety ja się na tych rzeczach jeszcze nie znam, gdyż całkiem od niedawna mam swoją firmę. Jestem na razie na etapie wdrażania elektronicznego obiegu dokumentów https://www.connecto.pl/jak-elektroniczny-obieg-dokumentow-wplywa-na-dzialanie-firmy/ i jak dla mnie jest to bardzo ważny element.
OdpowiedzUsuńBardzo dobry wpis. Pozdrawiam serdecznie.
OdpowiedzUsuń