facebook

Social Icons

twitterfacebookgoogle plusrss feedemail

środa, 23 marca 2016

Biznes na coraz krótszą metę? SiFriPiO i ArTuDiTu nadchodzą!

Lista zawodów i biznesów z których można spokojnie żyć i rozwijać się zmniejsza się niemal z roku na rok. Wszystko oczywiście za sprawą postępu technologicznego, który z jednej strony jest błogosławieństwem dla nas wszystkich, ale dla niektórych jest przekleństwem.

Jeszcze nie tak dawno ludzie zaczynali "uprawiać" jakiś biznes i po latach odchodzili z tego biznesu na emeryturę. Jeszcze nie tak dawno prawie każdy znał w swoim najbliższym otoczeniu kogoś, kto przepracował całe zawodowe życie w jednej firmie robiąc w sumie przez cały ten czas to samo. Dzisiaj takich zajęć i biznesów ubywa i będzie ich coraz mniej w przyszłości. 

W nie tak odległej przyszłości czeka wielu z nas systemowe bezrobocie od młodości do starości. Nic na to nie poradzimy i będziemy utrzymywani przez państwo. Praca stanie się przywilejem dostępnym dla jednostek najbardziej zmotywowanych. Wielu z was może wydawać się to nierealne, ale rozejrzyjcie się wokół siebie. Zobaczycie symptomy zbliżających się zmian w biznesie.

Po pierwsze o stałą i stabilną pracę i biznes coraz trudniej. Czas pracy w jednym miejscu skraca się. Umowy śmieciowe nie wzięły się znikąd!

Po drugie biznesy trwają coraz krócej. Coraz więcej przedsiębiorców decydując się na wejście w nowy biznes już z góry przewiduje, kiedy z niego wyjdzie. W każdym razie jest świadoma, że wcześniej, czy później będzie trzeba zająć się czymś innym. 

Wiadomo, że okres życia wielu nowych usług będzie trwał tylko określoną długość czasu. Dotyczy to sprzedaży wszelkich nowych produktów, które powstały w ciągu ostatnich 50 lat i zastępowane są przez inny, całkowicie odmienny produkt. Odmienny w tym sensie, że spełnia te same funkcje, ale niekoniecznie musi mieć np. postać materialną. 

Przykłady! ... proszę bardzo ...
 • Książka -> Czytniki elektroniczne, a cyfrowe książki pobierane z serwisów książki cyfrowej
 • Płyta muzyczna -> Smartfon, komputer, a cyfrowa muzyka pobierana z serwisów muzyki cyfrowej
Problem dla firm zajmujących się dystrybucją książek i płyt będzie taki, że znikną z rynku. Dziesiątki, a może setki tysięcy sprzedawców zastąpi kilka portali zatrudniających kilkaset osób na całym świecie. 

Jeszcze 30 lat temu mało kto z nas przypuszczał, że nadejdą czasy wirtualnej rzeczywistości bez której ludzie nie będą mogli egzystować. Co nas czeka w przyszłości?

SiFriPiO i ArTuDiTu nadchodzą i wyręczą nas prawie we wszystkim.

4 komentarze:

 1. W przyszłości czeka nas miejmy nadzieje wyzwolenie spod pracy powtarzalnej na kreatywną poprzez robotyzację fabryk i sektora usługowego. One Big Step albo dalej będziemy szli mrówczym tempem. Chyba, każdy wolałby mieć do dyspozycji w pracy robota - szef i pracownik - jeśli obydwaj by na tym skorzystali, niestety raczej będzie problem z restrukturyzacją Państw. Robotyzacja to ciekawy temat, utopia i zdrowe podejście w jednym..

  OdpowiedzUsuń
 2. Dlatego inwestuję w tworzenie malutkich e-biznesów opartych na usługach do 10 000 zł. W razie potrzeby biorę pożyczkę od Credy.pl, co pozwala mi na szybsze rozpoczęcie działalności. Spory procent takich niewielkich projektów upada, ale przez niskie koszty są bardzo opłacalne.

  OdpowiedzUsuń
 3. To prawda, testowałem kilka różnych działalności w ciągu życia. Te, które przetrwały poddane są ciągłej ewolucji. Zastój szybko oznaczałby klęskę albo wyprzedzenie przez konkurencję. Ważną sprawą w przetrwaniu jest dla mnie ograniczenie kosztów. Dla przykładu, w ramach rozwiązania spraw związanych z księgowością, przeniosłem się do biura rachunkowego - biuro rachunkowe wrocław by skutecznie rozliczać się online.

  OdpowiedzUsuń
 4. To fakt, że otaczająca nas rzeczywistość zmienia się zaskakująco szybko stąd o stabilny interes jest bardzo trudno. Dlatego nie można patrzeć na niego na wiele lat do przodu ale co najwyżej na kilka lat.

  OdpowiedzUsuń

zapraszam do komentowania i wyrażania własnych opinii

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...