facebook

Social Icons

twitterfacebookgoogle plusrss feedemail

środa, 25 marca 2015

Wspólnota interesów jest najsilniejszą z biznesowych więzi

W pojedynkę nieliczni z nas mogą zostać wielkim artystą, czy też wielkim sportowcem. Jednak nawet najwięksi artyści czy też sportowcy nie osiągną wielkich sukcesów bez wsparcia wielu innych ludzi. To wsparcie nigdy nie będzie bezinteresowne. Zawsze za wielkimi sukcesami stoi wspólnota interesów

Wielki sport i wielka sztuka to w obecnych czasach też biznes, ale nie do końca. W tych dziedzinach chodzi też o chwałę, zaszczyty i zapisanie się w historii. Zapewne dla wielu ludzi jest to nawet ważniejsze, niż pieniądze.

Czy tak samo jest w biznesie?  

W działalności gospodarczej zawsze na pierwszym miejscu będą pieniądze. Niestety w pojedynkę w biznesie nic wielkiego nie osiągniemy. Wiele małych biznesów może przynieść nam stabilizację finansową, a nawet satysfakcjonujące dochody, ale ... doba ma tylko 24 godziny. Z czasem nie wygramy w pojedynkę.

Osiągnięcie dużego sukcesu w biznesie zawsze związane jest z pracą zespołową. I nie chodzi tu tylko o ludzi tworzących firmę i łączącą ich wspólnotę interesów. W wielkim biznesie wspólnota interesów musi wychodzić poza firmę. Tym większy osiągniemy sukces  w biznesie, im większe grono ludzi i firm spoza naszej firmy będzie w kręgu naszej wspólnoty interesów. Wydaje się to oczywiste, ale w rzeczywistości gospodarczej nie jest to zjawisko zbyt częste. 

Wiele firm traktuje swoich kontrahentów, współpracowników i klientów jako źródło dochodów. Niektórym to się nawet udaje przez długi okres. Jednak w ostatecznym rozrachunku wspólnota interesów wygrywa ... tylko niekoniecznie firma zapatrzona w siebie znajduje się w tym kręgu wspólnoty interesów.

Zbudowanie wspólnoty interesów nie jest procesem ani łatwym, ani krótkotrwałym. Wspólnota interesów to nie tylko własne korzyści, ale też umiejętność rezygnacji z własnych interesów na rzecz innych. Budowanie takiej więzi w biznesie to wyzwanie dla każdego biznesu. Jednak, gdy się uda jest to najsilniejsza z biznesowych więzi.

Jak zbudować wspólnotę interesów?  Na to pytanie nie odważę się odpowiedzieć, bo  odpowiedzi jest tyle, ile jest biznesów.

15 komentarze:

  1. Wspólnota interesów jest powszechnym zjawiskiem w życiu. Handlarze np wykupują usługi pośredników którzy za nich znajdą rynek zbytu za odpowiednią kwotę.

    OdpowiedzUsuń
  2. Taka wspólnota pomoże rozwijać się firmie. Zawsze można liczyć na wsparcie ze strony "wspólnoty" do której przynależy nasza firma. Nawet jeżeli firma popadnie w kłopoty.

    OdpowiedzUsuń
  3. Tak, tylko te wspólnoty interesów nie mają interesu w tym żeby mieć konkurencję. Sami dopowiedzcie do czego to doprowadziło..

    OdpowiedzUsuń
  4. Wspólnota interesów ma wspierać firmy działające w jej obrębie w celu osiągnięcia tego co wspólnie zamierzyli.

    OdpowiedzUsuń
  5. Świetny artykuł. Rzeczywiście, stworzenie wspólnoty interesów nie jest łatwym zadaniem. Tak jak napisałeś, wiąże się to nie tylko z korzyściami z niej płynącymi, ale także z poświęceniami.

    OdpowiedzUsuń
  6. Zgadzam się w zupełności z moim poprzednikiem. Nie tylko korzyści, ale i poświęcenia

    OdpowiedzUsuń
  7. "W działalności gospodarczej zawsze na pierwszym miejscu będą pieniądze." Bardzo mądre zdanie. Niestety taka prawda. Jeżeli nie mamy pieniędzy to nic nie zdziałamy. A w grupie zawsze łatwiej coś wymyślić niż w pojedynkę.

    OdpowiedzUsuń
  8. Nie od dziś wiadomo, że budowa wspólnoty interesów to długi i żmudny proces, ale wiele przykładów pokazuje, że gra jest warta świeczki ;)

    OdpowiedzUsuń
  9. Trudno się nie zgodzić z przedmówcami - budowa wspólnoty interesów jest tutaj kluczowa, ponieważ zapewnia gwarantowane korzyści. Jest to jednak wymagający proces, który nie jest łatwo zrealizować.

    OdpowiedzUsuń
  10. W pojedynkę zdecydowanie trudniej prowadzić pod względem ilości rzeczy do zrobienia oraz pod względem finansowym. Zdecydowanie najlepiej zakładać biznesy rodzinne ponieważ mamy dużą gwarancję, że nas nie oszukają. Ze wspólnikami różnie bywa.

    OdpowiedzUsuń
  11. Ja właśnie otwieram swój pierwszy biznes i działam wraz z wspólnikiem, któremu ufam. Mimo wszystko, nigdy nie mamy absolutnej pewności, jak zachowa się druga osoba, gdy wasze interesy staną się nieco bardziej rozbieżne.
    Mimo wszystko mam nadzieję, że wszystko pójdzie dobrze :)

    OdpowiedzUsuń
  12. Ja otwarcie swojego biznesu mam już za sobą. Sam proces nie był taki zły, ale formalności było sporo, te wszystkie niezbędne dokumenty do rejestracji firmy. Ale mam wrażenie, że prawdziwe wyzwanie jest dopiero przede mną:)

    OdpowiedzUsuń

zapraszam do komentowania i wyrażania własnych opinii