facebook

Social Icons

twitterfacebookgoogle plusrss feedemail

niedziela, 23 grudnia 2018

Brexit. Nigdy nie kończąca się historia?

Zamieszanie, jakie stworzyli Brytyjczycy swoją nierozsądną decyzja w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, doprowadzi do wielu zmian, tak w polityce, jak i gospodarce europejskiej. 

Jakie to będą zmiany oraz jakie będą niosły skutki, to w dalszym ciągu sfera domysłów, bo nikt nigdy takiej sytuacji nie doświadczył. Wszystko co jest wypisywane i wygadywane można w dużej części włożyć miedzy bajki. Wiele instytucji tworzy rożne scenariusze, ale z nimi jest tak, jak z biznesplanem. Wszystko kręci się wokół niepewności i ryzyka. Dopiero praktyka pokazuje, ile w biznesplanie było życzeń, a ile wiedzy autora pomysłu na biznes!

W tym krótkim felietonie nie zmierzam kreślić swoich przypuszczeń na przyszłość po-brexitową, albo powtarzać zasłyszanych opinii.  Jedno wydaje się wszak bardzo prawdopodobne. Brytyjczycy, a w każdym razie ich elity, będą chciały się z tego wykręcić. Jak to zrobią? Starą metodą na przeczekanie. Wyjdą z UE bez porozumienia, co będzie oznaczało konieczność negocjowania tysięcy umów gospodarczych i politycznych w niemal każdej dziedzinie ... ale do czasu ich wynegocjowania wszystko pozostanie po staremu. 

Nikt rozsądny nie pozwoli sobie na chaos gospodarczy, chociaż nie brakuje w świecie sił, które unijnemu chaosowi bardzo kibicują. Pytaniem jednak jest, czy tego rozsądku jest wystarczająco dużo w Europie? Wiele rozstrzygną przyszłe wybory do parlamentu europejskiego i jaka z tego wyboru wyłoni się Europa.

Bez względu na wynik Brexitu, wydaje się niemal pewne, że Brexit zaprzepaścili szansę na ścisłą integrację państw europejskich  i  oddalił w czasie wizję liberalnego państwa europejskiego.  Nie wszyscy są zwolennikami tych idei, ale trzeba mieć świadomość, że alternatywą będzie wojna gospodarcza. Polska nie będzie miała w niej wielu atutów, i ile jakiekolwiek?

18 komentarze:

 1. Ciekawe jest to co piszesz. Cieszę się, że prowadzę biznes w Polsce i w mojej księgowości mam program do wystawiania rachunków online. Jest to dla mnie bardzo wielkie ułatwienie w prowadzeniu działalności.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja myślę, że ten chaos finansowy już nastąpił

  OdpowiedzUsuń
 3. Sam jestem bardzo ciekawy jak ten cały brexit się zakończy.Może kiedyś to nastąpi,ale kiedy to nie wiadomo.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo dobry wpis, zgadzam się że sprzymierzeńców takiego chaosu jest sporo, mogą sporo zamieszać.

  OdpowiedzUsuń
 5. Już podobno wychodzą...w przyszłym roku ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Interesujące informacje. Zrobiły na mnie ogromne wrażenie.

  OdpowiedzUsuń
 7. O Brexit i perturbacjach z tym związanych, wielokrotnie pisaliśmy już na blogu w ramach tematu tzw. Frankowiczów. Osoby zainteresowane zapraszamy na http://bankomaniacy.pl
  Czy ostatecznie GB wyjdzie z UE? Osobiście wątpimy w to, ale kto wie ...

  OdpowiedzUsuń
 8. Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad skorzystaniem z usług firm, które zajmują się sprzedaż gadżetów firmowych. Możecie mi kogoś polecić? Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 9. Wątpię, żeby wyszli! Będą przepychanki, na których jak zawsze najbardziej cierpią przeciętni ludzie. Ale finalnie coś wymyślą, żeby zostać. Może dodatkowe referendum?

  OdpowiedzUsuń
 10. Czekam na kolejny wpis. Blog jest po prostu genialny. Bardzo często na niego zaglądam i nie mogę doczekać się aż dodasz coś nowego.

  OdpowiedzUsuń
 11. O tym Brexicie to się od dawna słyszało a teraz stało się to faktem. Czy wyjdzie to Wielkiej Brytanii na plus? Przekonamy się już niedługo :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Też mi się zdaje, że do tego Brexitu ostatecznie nigdy nie dojdzie... Za długo już to trwa, a nikt nie potrafi podjąć konkretnej decyzji na ten temat.

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo fajne informacje. Czekam na kolejne.

  OdpowiedzUsuń
 14. Interesujący artykuł. Warto było tutaj zajrzeć. W sumie ciekaw jestem jak to się wszystko potoczy.

  OdpowiedzUsuń
 15. zainspirował mnie ten wpis dobra robota!

  OdpowiedzUsuń

zapraszam do komentowania i wyrażania własnych opinii