facebook

Social Icons

twitterfacebookgoogle plusrss feedemail

sobota, 19 listopada 2016

... co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone ...

... co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone ...
Wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki ogłosił „konstytucję dla biznesu”. Nowe prawo dla działalności gospodarczej ma stanowić kartę praw podstawowych dla przedsiębiorców. Myślą przewodnią tego prawa jest zasada "... co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone ...".

Jak dla mnie brzmi to trochę dziwnie, bo w państwie demokratycznym taka zasada to oczywista oczywistość. Nie w konieczności prawnego sankcjonowania tej zasady tkwi problem, a w jej stosowaniu. To prawo, które od dziesiątek lat jest uchwalane w Polsce pozostawia olbrzymie pole do wszelkich interpretacji. Co z tego, że w kolejnym "papierze" zostanie to formalnie usankcjonowane. Ta zasada w żadnym przypadku nie pozbawi urzędników możliwości interpretowania prawa gospodarczego w dowolny sposób. Będzie jak było, a może być tylko gorzej, bo ta zasada wprowadzona w dokumencie o randze ustawy da kolejny argument urzędnikom do własnych interpretacji przepisów. Obecnie wydano już miliony interpretacji przepisów prawa. Wiele z nich jest ze sobą nie spójnych, a nawet sprzecznych. Prawo zezwala na swobodną interpretację przepisów prawa przez różne urzędy. Tu tkwi problem, a nie w głoszeniu ... wyborczych haseł. Obawiam się, że zasada "... co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone ..." nie jest kierowana do przedsiębiorców, a do wyborców, którzy w większości o  prowadzeniu firmy i prawie gospodarczym  nie mają bladego pojęcia.


Niestety, ale Mateusz Morawiecki nic nie mówi o wyrzucenia do kosza tysięcy nikomu niepotrzebnych ustaw. Może warto spojrzeć na Rumunię, gdzie rumuński parlament z dnia na dzień wyrzucili na śmietnik wiele ustaw gospodarczych oraz dziesiątki drobnym podatków i quasi podatków.

Ludzie biznesu mają jeden cel podstawowy: prowadzenie swojej firmy w taki sposób, aby utrzymała się na rynku. Rolą państwa jest uchwalanie prostego prawa i egzekwowanie podatków zgodnie z tym prawem.

Zasada „co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone”, zasada niezmienności interpretacyjnej przepisów, zasada domniemania niewinności to podstawy wolnego rynku i demokracji. Tego nie ma potrzeby uchwalać. O tym każdy powinien wiedzieć w państwie demokratycznym.

38 komentarze:

 1. Wiedziona i zawiedziona tymi wszystkimi nowinkami. Postanowiłam powierzyć swój biznes specjalistom i skorzystać z doradztwo dla firm Mam nadzieję, że dzięki temu te wszystkie nowe przepisy nie będą tak straszne, a firma zacznie w końcu przynosić dochody i nowych klientów. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam serdecznie,

  Interesuje mnie wycena wartości firmy. Czy mógłbym prosić o polecenie jakichś wartościowych materiałów na ten temat? Chciałbym załatwić sprawę samodzielnie, gdyż biznes jest niewielki.

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. No nie do końca, prawo zostawia duże pole do interpretacji dla instytucji Państwowych

  OdpowiedzUsuń
 4. Z pewnością instytucje państwowe w pewnych aspektach będą mieć więcej do powiedzenia, jednakże działając w odpowiedni sposób również mamy pewne pole manewru. Mając jednak własną działalność trzeba działać myśląc o wielu sprawach jednocześnie z odpowiednim rozmachem.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dokładnie się z Tobą zgodzę, zamiast uprościć cały proces tworzenia firmy, opłat, utrzymania pracownika zajmują się takimi pierdami. ehhh

  OdpowiedzUsuń
 6. Wydaje mi się, że na początku należy mieć jakiś budżet, a później zabrać się za rozkręcanie biznesu. Nie mówię tutaj o astronomicznych sumach, ale jednak poważniej wygląda firma, która dobrze się prezentuje, przede wszystkim w sieci - w dzisiejszych czasach to podstawa.

  OdpowiedzUsuń
 7. To wszystko jest robione celowo, żeby utrudnić ludziom prowadzenie własnej przedsiębiorczości. Politycy są świadomi tego, że jak ułatwią nam biznes, to oni będą mniej kasy nam kraść, a jak wiadomo każdy myśli sobie jak najwięcej zgarnąć. Na szczęście my możemy chociaż troszkę oszczędzić na zakupach, żeby zebrać kasę na biznes. Zobacz więcej i przekonaj się, że na zwykłych zakupach można zaoszczędzić te parę złotych

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie rozumiem takiej polityki kraju. A dowolność w interpretowaniu prawa przez urzędników jest nie raz bardzo dokuczliwa...

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie jest dla mnie to zrozumiałe, szczególnie ta polityka kraju.

  OdpowiedzUsuń
 10. Generalnie problem jest też taki, że ludzie nie chcą oszczędzać i odkładać pieniędzy na biznes. Kiedy już zakładają, potrafią korzystać z płatnych programów mimo, iż mają do dyspozycji np. program do wystawiania rachunków za darmo, tak samo z fakturami itd. Ciężko utrzymać biznes, jeśli nie szuka się mądrze oszczędności.

  OdpowiedzUsuń
 11. Również się z Panem w stu procentach zgadza, wydaję mi się że wielu ludzi tego nawet nie zauważa.

  OdpowiedzUsuń
 12. Również się zgodzę, problem jest w ludziach. Ale z drugiej strony - często przedsiębiorcy to dusigrosze, przez co nie wychodzą zbyt dobrze. Zamiast kupić jakiś zaufany program do finansów, np. dynamics ax consultant od Microsoftu, to rozliczają się na własną rękę, a czasami nawet zapisują dane w zeszycie... Ręce opadają.

  OdpowiedzUsuń
 13. Ach ależ świetny blog. :) Z chęcią będę śledzić i czerpać wiedzę!

  OdpowiedzUsuń
 14. Jak to się mówi - socjalizm to ustrój, w którym bohatersko pokonuje się trudności nieznane w innych ustrojach. Politycy komplikują życie zwykłym ludziom, a sami napychają sobie kieszenie kradzionymi pieniędzmi. Szkoda gadać...

  OdpowiedzUsuń
 15. Według mnie dzisiaj naważniejsza w motoryzacji jest ekonomiczność danego samochodu. Producenci prześcigają się w nowinkach technologicznych często zapominająć o redukcji spalania auta, a potem celowo fałszują wyniki spalania. Przykładem dość głośnym był w ostatnich latach Volkswagen. Pozdrawiam serdecznie :-)

  OdpowiedzUsuń
 16. Motoryzacja to pieniądze, co tutaj dużo mówić, wystarczy spojrzeć na zderzak Łągiewki - nie pojawił się na rynku, mimo, iż był niezwykle innowacyjny i mógł uratować setki istnień, ale to jest biznes - nic innego.

  OdpowiedzUsuń
 17. Coraz bardziej pod górkę :) Myślę że nasi politycy zaczęli reformy od spraw najmniej istotnych. Chyba jednak się nie doczekamy jakichś wielkich, dobrych zmian w naszym polskim prawie. Ciągle tylko mieszają i mieszają... Nic dobrego z tego nie wynika. Coraz więcej przedsiębiorców musi sprzedawać swoje firmy.

  OdpowiedzUsuń
 18. Zawsze wymyślą coś nowego, żeby tylko dostać dodatkowe pieniądze. Czekam, aż będzie coraz mniej podatków i możliwość szybkiego rozwoju firmy. Świetny blog, powodzenia w dalszej pracy i pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 19. Czekamy na te niższe podatki od 2018 roku, ma być zwiększona kwota wolna od podatku.

  OdpowiedzUsuń
 20. Dziś prowadzenie własnej firmy jest bardzo ciężkie z względu na wysokie podatki i inne koszty prowadzenia działalności

  OdpowiedzUsuń
 21. Niestety prawo nie zawsze stoi po stronie przedsiębiorców. O wiele większe prawa ma klient - konsument

  OdpowiedzUsuń
 22. Ciekawe informacje, tym bardziej, że właśnie jakiś czas temu postanowiłam założyć firmę. Pracuję teraz nad biznes planem, promocją. Mam już kilka rzeczy ogarniętych, m.in. biuro rachunkowe https://www.ifirma.pl/. Ale jeszcze dużo pracy przede mną.

  OdpowiedzUsuń
 23. Takie już jest prawo. Sztywne reguły nie sprawdzą się w każdym przypadku. Ja uważam, że zdecydowanie potrzebna jest swobodna interpretacja przepisów przez urzędy. Oczywiście mowa tu o sprawiedliwej interpretacji.

  OdpowiedzUsuń
 24. Genialny pomysł na tytuł wpisu.
  Niestety nie jest łatwo w Polsce prowadzić swój biznes. Prawo nie zawsze jest przychylne przedsiębiorcom, ale odrobina chęci i samozaparcia mogą nas daleko zaprowadzić :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 25. Zgadzam się z tobą. Ważne, żeby firma dobrze prosperowała

  OdpowiedzUsuń
 26. No to jest chyba najważniejsze w całym biznesie

  OdpowiedzUsuń
 27. Dowolność w interpretowaniu prawa to na prawdę ciężka sprawa, a w dodatku nie wiadomo w jaki sposób temu zaradzić.

  OdpowiedzUsuń
 28. o to takie nasze polskie myślenie, ale niestety co zrobić kiedy sam system nas do tego zmusza :) każdy musi kombinowac, by nie dać się okradać :)

  OdpowiedzUsuń
 29. Tak samo myślę że prawo w tym kraju jest bardzo dziwnie skonstruowane.Wszystko zależy od interpretacji.

  OdpowiedzUsuń
 30. Dobrze jest znać takie podstawy gdy prowadzimy firmę lub zamierzamy inwestować czy to na giełde czy też wejść z naszą firmą na salony. Warto też wiedzieć jak pozyskiwać kapitał, może nam w tym pomóc firma blue oak działająca na rynku od wielu lat.

  OdpowiedzUsuń
 31. Jakby tak naprawdę było to byłoby super.Tylko tak nie jest i długo pewnie nie będzie.

  OdpowiedzUsuń
 32. Oczywiście że nie, prawo można interpretować na wiele sposobów

  OdpowiedzUsuń
 33. no właśnie to jest takie nasze myślenie, co nie jest zabronione jest w sumie dozwolone. Ale gdybyśmy mieszkali w innym kraju np w Szwecji coś takiego by nam do głowy nie przyszło bo tam żyje sie inaczej :) a nasz system ciągle uczy nas jak obchodzić prawo i jak kombinowac, żeby tylko nie być stratnym :)

  OdpowiedzUsuń
 34. Zgadzam się z wymienionym w artykule celem ludzi biznesu, choć szczerze powiedziawszy nie jest to proste. Trzeba się nakombinować, by utrzymać biznes. Mnie uratowały dotacje unijne, gdyby nie to, pewnie by było już po biznesie...

  OdpowiedzUsuń

zapraszam do komentowania i wyrażania własnych opinii

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...