facebook

Social Icons

twitterfacebookgoogle plusrss feedemail

czwartek, 5 maja 2016

Za 16 lat Polska dogoni Niemcy

Ludzie różne rzeczy mówią, bo wiedzą, że mało kto o tym będzie pamiętał po latach. Niektórzy mają trochę mniej szczęścia, bo jednak ktoś o tym pamięta. 

więc za 16 lat dogonimy Niemcy
Wielu Polaków jest czułych na punkcie doganiania najlepszych państw na świecie, cokolwiek by to miało znaczyć. Nikt już nie pastwi się nad drugą Japonią Lecha Wałęsy, bo to było tak dawno, że już stało się nieprawdą.

21 listopada 2012 w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Die Welt" można było przeczytać wypowiedź nie byle kogo, bo samego prof. Leszka Balcerowicza na temat doganiania Niemiec. Profesor powiedział wtedy:
" ... Po 1989 r. mieliśmy mniej niż 30 proc. niemieckiego poziomu. Teraz mamy ponad 50 proc (standard życia mierzymy wysokością dochodu na głowę przy uwzględnieniu siły nabywczej). W ciągu 20 lat Polska może dogonić Niemcy pod względem poziomu rozwoju gospodarczego ... Przy korzystnym scenariuszu za 20 lat. Jeżeli przyszłe rządy utrzymają określony kurs ..."
Oczywiście prof. Leszek Balcerowicz zastrzegł się i powiedział to warunkowo, ale ... cztery lata już minęły od tej wypowiedzi, więc za 16 lat dogonimy Niemcy.

Po co przytoczyłem tą wypowiedź? Bynajmniej nie po to, aby się czepiać. Chciałem wam tylko uzmysłowić, że wszyscy mamy zadanie do wykonania. Pozostało nam jeszcze 16 lat, więc bierzmy się wszyscy do roboty! Mission Impossible? Bynajmniej nie...

10 komentarze:

 1. Ciekawy artykuł, cóż myślę, że spokojnie szybciej dogonimy Niemcy :) Wszystko jest kwestią społecznej mentalności.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawe ale nie sądzę, by było to niemożliwe. Bowiem Polska jest krajem szybko rozwijającym się i robiącym postępy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nigdy nie dogonimy Niemców...jest to niemożliwe. Czy my mamy takie firmy jak VW, Porsche, Audi, Bosch itd ??

  OdpowiedzUsuń
 4. Myślę, że pod niektórymi względami już przegoniliśmy Niemcy, jednak w kwestii gospodarczej będzie nam trudno ich dogonić.

  OdpowiedzUsuń
 5. Raczej nie dogonimy niemców... a na pewno nie za 16 lat.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja przypuszczam że na początku lat 90-tych również mówiono że za xx lat Polska dogoni Niemcy, minęło ponad 20 lat i nadal jesteśmy daleko, daleko za nimi. Tym bardziej z rządem który mamy, coś czuję że daleko nie zajedziemy a raczej będziemy jechać na wstecznym biegu.

  OdpowiedzUsuń
 7. Czy to jest w ogóle możliwe? Bardzo wątpię :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Byśmy szybciej dogonili niemcy jeśli chodzi o gospodarkę, gdyby oni nam zwrócili pieniądze za nasze straty wojenne z okresu 2 wojny światowej, wtedy fundusze z unii są nam nie potrzebne na dekady.

  OdpowiedzUsuń
 9. Zależy pod jakim względem "dogoni". Biznesowym, ekonomicznym, mentalny czy technologicznym? Jeśli chodzi o to ostatnie, wydaje mi się że polskie biznesy, stawiające na ax-dynamics.com nie odstają od zachodu. Mentalnie niestety nam nadal daleko, gospodarka póki co ma dużo wspólnego, ze względu na wolne niedziele od handlu :) :D

  OdpowiedzUsuń
 10. Jeżdżę często do Niemiec i uważam, że naprawdę nie różnimy się od naszych sąsiadów

  OdpowiedzUsuń

zapraszam do komentowania i wyrażania własnych opinii

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...