facebook

Social Icons

twitterfacebookgoogle plusrss feedemail

sobota, 18 stycznia 2014

Przysłowiowa klamka zapadła, więc na efekty nie będzie trzeba długo czekać ...

W środę wszedł w życie zakaz reklamowania OFE. Do 31 lipca 2014 roku zabroniona jest reklama zawierająca informacje o OFE lub informacje sugerujące, że reklama odnosi się do OFE.

Co prawda były prezes Trybunału Konstytucyjnego Jerzy Stępień  powiedział dla PAP, że "Tutaj nie ma żadnych wątpliwości - to same  OFE, których dotyczy ten zakaz, nie mogą się wypowiadać. Nikomu natomiast nie można zamknąć ust, jeśli chodzi o debatę publiczną, a ta jeszcze się nie skończyła"
Piwo + kiełbasa (wyborcza)

Tego rodzaju praktyka zakazująca wypowiadania się na jakiś temat nigdy nie zdarzyła się w okresie III RP. Blokowanie Polakom dostępu do informacji zdarza się po raz pierwszy w polskiej debacie publicznej.

Sytuacja jest tym bardziej zdumiewająca, bo dotyczy działalności czysto biznesowej. 

Przejęcie środków zgromadzonych w OFE na subkonta w ZUS spowoduje obniżenie jawnego długu publicznego i znacznie obniży koszty obsługi tego długu. Jednak nie będzie to miało znaczenia dla ukrytego długu publicznego. 

Jak słusznie zauważył Jerzy Hausner "Obniżenie statystycznej relacji długu państwowego do PKB stworzy przestrzeń dla wzrostu zadłużenia w latach 2014-15. Wobec wypadnięcia OFE z rynku obligacji skarbowych nowe zadłużenie zostanie w przeważającej mierze objęte przez inwestorów zagranicznych". Jednak rzeczywiste makroekonomiczne skutki zmian w systemie emerytalnym pokaże przyszłość. Przysłowiowa klamka zapadła, więc na efekty nie będzie trzeba długo czekać ...

0 komentarze:

Prześlij komentarz

zapraszam do komentowania i wyrażania własnych opinii

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...