facebook

Social Icons

twitterfacebookgoogle plusrss feedemail

piątek, 11 maja 2012

Użytkownicy upominali się, więc można prognozować na 36 lat. Tylko po co ?

Program iBiznesPlan startował ponad 10 lat temu jako aplikacja, która miała za zadanie umożliwić szybkie opracowanie biznes planu inwestycyjnego. To główne zadanie programu nie zmieniło się od początku jego powstania aż do chwili obecnej. Program ewoluował przez te lata. Zmienił się interfejs użytkownika, dodano i zmodyfikowano wiele opcji i funkcji programu.

Przez lata rozwoju programu jedna funkcja programu była stale rozszerzana. Powodem zawsze były interwencje użytkowników programu, którzy zgłaszali taką potrzebę pod wpływem banków, w których składane były biznes plany opracowane przy pomocy programu iBiznesPlan. Rozbudowując tą funkcję zawsze miałem mieszane uczucia, ponieważ niczego to nie wnosiło do biznes planu, a jedynie niepotrzebnie rozbudowywało analizę finansową do monstrualnych rozmiarów. Czas odpowiedzieć na pytanie, które czytelnicy niniejszego posta już pewnie sobie zadają ... co to za funkcja programu ?

Tą funkcją jest maksymalny okres na jaki możemy opracować analizę finansową biznes planu. Program iBiznesPlan umożliwiał na początku opracowanie analizy na okres maksymalnie 12 lat. Taki stan utrzymywał się do czasu wprowadzenia wersji 5. Od 2007 roku można było opracować analizę na okres maksymalnie do 16 lat. Jednak i ten okres okazała się za krótki dla wielu banków ... obecnie przy pomocy programu iBiznesPlan Max możemy opracować analizę finansową na okres do 36 lat. Takiego okresu już żadne banki nie wymagają, ale ...

Dlaczego banki wymagają opracowania analizy finansowej biznes planu na tak długie okresy, niejednokrotnie znacznie przekraczające okres 20 lat ? Odpowiedź jest prosta. Jeżeli kredytobiorca (inwestor) stara się o kredyt inwestycyjny, który będzie spłacał przez 24 lata, to analiza biznes planu zdaniem wielu banków musi być opracowana na okres równy okresowi spłaty kredytu. Można zrozumieć stanowisko banku, ale jak w takim przypadku wygląda analiza i po co bankowi taka analiza ? Prognozy kosztów, sprzedaży w 16 czy 23 roku projekcji to czysta fikcja. Nikt nie jest w stanie opracować takich prognoz, bo nie ma ku temu żadnych przesłanek. Im bardziej oddalamy się od punktu startu, tym nasze prognozy obarczone są coraz większymi błędami, które są wynikiem wzrastającego ryzyka związanego z taką prognozą. Prognozy w tych latach to zwykle mechaniczne przemnażanie wartości z poprzedniego okresu przez "jakiś" przelicznik.

W większości przypadków analizy dla przedsięwzięć inwestycyjnych wykazują dodatnią wartość NPV pomiędzy 3, a 7 rokiem licząc od roku startu. Tylko takie przedsięwzięcia inwestorzy są w stanie zaakceptować do realizacji. Oczywiście jest kilka branż w których dodatnia wartość NPV dla typowych dla tych branż przedsięwzięć inwestycyjnych pojawia się około 20 roku, ale to już osobny temat.

Według mojej opinii analizy dla przedsięwzięć inwestycyjnych powinny być opracowane na okres maksymalnie dłuższy o 2 lub 3 lata poza rok, w którym NPV wykazuje wartość dodatnią.

Analizując przedsięwzięcie inwestycyjne należy wziąć pod uwagę jeszcze jeden element, który co prawda nie jest prosty do dogłębnego przeanalizowania, ale ma fundamentalne znaczenie dla przyszłej inwestycji. Tym elementem jest analiza cyklu życia produktu. Od wielu lat obserwujemy, że cykl ten we wszystkich branżach ulega skracaniu. Szczególnie jest to widoczne w przypadku innowacyjnych produktów.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

zapraszam do komentowania i wyrażania własnych opinii